We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çavuşoğlu: Kabil kararını koşullara göre yeniden vereceğiz

369 39 1
19.08.2021

SÖZCÜ'nün dünkü nüshasında yayınlanan yazımda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun “Taliban'ın mesajlarını olumlu karşılıyorum” mesajından yola çıkarak Taliban'la hiçbir şekilde müttefiklik ilişkisi kurulmaması gerektiğini yazmıştım.

Bakan Çavuşoğlu'yla dün telefonla görüştük. İlk olarak bu cümlenin önü ve arkasının çıkarılarak bağlamından koparıldığını söyledi.

“Biz Taliban'ın ideolojisini falan savunmuyoruz” dedi ve ekledi:

“Biliyorsunuz, ülkede fiili bir durum var. Yabancı misyonlarda da bir panik. Ben Taliban'ın mesajları derken, Afgan halkı ve yabancılar için söylediklerini kastettim. Birçok yabancı ülke de benzer şekilde o mesajları olumlu bulduğunu ilan etti.”

Hazır Sayın Çavuşoğlu'nu yakalamışken, Afganistan'daki son durumu da sordum. Dışişleri Bakanlığı kriz pik yapmadan ülkedeki diplomatları bir yerde toplamış. Kabil'de bulunan asker de hâlâ konumlarını koruyor.

Bakan Çavuşoğlu hem diplomatların, hem Mehmetçiğin, Afganistan'daki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tahliyesi için seferber olduğunu anlattı. Tahliyelerin devam ettiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, başka bir detaya daha dikkat çekti: “Yabancı........

© Sözcü


Get it on Google Play