We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bulu’yu intihal dosyası yemiş

568 81 122
17.07.2021

Melih Bulu'nun Boğaziçi serüveni 194 gün sürdü. Altı ayda eylemlerin biteceğini söylemişti, kendisi altı ayda bitti.

Peki “pek havalı” bir şekilde geldiği Boğaziçi'nden neden “benim niye haberim yok” diyecek kadar “komik duruma düşerek” gitti?

Ankara'da dün bu soruya yanıt aradım.

Çok ilginç detaylara ulaştım.

Birincisi şunu öğrendim: Bulu YÖK'ten hiçbir zaman destek bulamamış. YÖK, Boğaziçi için yapılan dokuz adaylık başvurusunu sadece evrak kontrolü yaparak Cumhurbaşkanlığı'na iletmek zorundaymış. YÖK'ün adaylar arasında eleme yetkisi olsa, Cumhurbaşkanlığı'na gidecek isimler arasında Bulu olmayacakmış.

Bu arada dokuz aday arasından sadece üçü Boğaziçi kökenliymiş.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a doğrudan telefonla ulaşabilecek kadar yakın ama yükseköğretim camiasıyla alakasız bir isim Bulu'ya bizzat referans olunca Erdoğan, tereddütsüz Bulu'yu atamış.

Ancak Bulu, Boğaziçi Rektörü ilan edildikten sonra gerçek tablo ortaya çıkmaya başlamış.

Öğrencilerin, akademisyenlerin sert itirazları yetmiyormuş gibi, AK Parti ve YÖK camiasından da tepki ve ihbarlar yağmaya başlamış.

Konuştuğum bir kaynağım, Bulu'yu koltuktan eden üç unsuru şöyle sıraladı:

*Bulu atanırken Boğaziçi'ne dışarıdan birini atamanın ne anlama geldiği hiç düşünülmemiş. Boğaziçi akademisyenleri, öğrencileri ve mezunları kararlı duruşlarıyla bunu bütün Türkiye'ye anlatmış oldu. Bulu'nun gidişi her şeyden önce Boğaziçililerin zaferidir.

*Bulu........

© Sözcü


Get it on Google Play