We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AK Parti’de “muhalefet dili”

490 44 0
05.07.2021

“Bizim tek işimiz kanun çıkarmak değil, aynı zamanda vatandaşların derdini çözebilmektir. Ancak biz de bakanlara, bürokrasiye ulaşmakta zorluk çekiyoruz.”

Bu sözler bir AK Parti milletvekiline ait.

Hem de ikinci grup milletvekilleriyle toplantı yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önünde söylenmiş. Üstelik, milletvekilli arkadaşlarından büyük destek almış.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin birinci yılında da AK Parti grubundan benzer eleştiriler ve tepkiler gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sorunun çözülmesi için bakanlara milletvekilleriyle daha sık görüşme talimatı vermiş, hatta TBMM'de “nöbetçi bakan” uygulamasına geçilmişti.

Öyle anlaşılıyor ki sorun çözülememiş ve aynen devam etmiş.

★★★

Erdoğan'ın “Bu toplantılarda rahat olacağız, her şeyi açıkça konuşacağız” sözleri milletvekillerini rahatlatmış olacak ki söz alan milletvekilleri sık sık özeleştiri yapmış. Mesela bir başka milletvekili TBMM kürsüsünden yapılan konuşma sürelerine ilişkin ilginç bir istatistik paylaşmış. Buna göre bir hafta içindeki 93., 94. ve 95. TBMM oturumlarında CHP'liler 332, HDP'liler 323, İYİ Partililer 286, AK Partililer 192 ve MHP'liler 105 dakika (toplamda muhalefet milletvekilleri 941 dakika, iktidar milletvekilleri 297 dakika) konuşmuş. Sadece CHP ve İYİ Parti milletvekilleri dahi iktidar milletvekillerinin iki katı kadar konuşmuş. Gerçekten büyük fark var.

Bazı milletvekilleri bu durumun muhalefete daha çok söz hakkı tanıyan iç tüzükten........

© Sözcü


Get it on Google Play