We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Yargılaması devam eden şarkı: CEMO”

416 22 0
12.07.2021

9 Mayıs 2021 Cuma günü SÖZCÜ HaftaSonu Gazetesi'ne yazdığım yazının başlığı “Şarkı yasaklayan demokratlar” idi.

Yazıda RTÜK'ün Grup Yorum tarafından ilk kez 1989'da söylenen ve 1930'larda Tunceli bölgesinde yaşandığı rivayet edilen bir hikayeyi anlatan “Cemo” isimli şarkı yüzünden Halk TV'ye ceza vermesini eleştirmiştim.

Askeri vesayetin en üst seviyede olduğu, terörle mücadelenin en çetin yaşandığı 90'larda dahi sorun olmayan bir şarkının 2021'de “özgürlükçü” ve “demokrat” olduklarını iddia edenlerin iktidarında “ceza gerekçesi” sayıldığına dikkat çekmiştim.

Yazımda bazı AK Partililerin isimlerini verip “Kendinizi kandırmayın, demokrat da değilsiniz, özgürlükçü de…” ifadesini kullanmıştım. Öğrendim ki ismini yazımda geçirdiğim bir siyasetçi RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'i aramış ve “nedir bu, şarkı mı yasaklıyorsunuz” diye sormuş. Şahin de kendi pencerelerinden olayın nasıl göründüğünü hem o siyasetçiye anlatmış, hem bana yazmış.

Ebubekir Şahin'in açıklamasını “cevap hakkı” çerçevesinde aynen aktarıp, kendi ifadesiyle “yargılaması devam eden şarkı – Cemo” yüzünden kesilmiş ceza hakkındaki yorumu size bırakıyorum:

(Açıklamayı okumadan önce “Şarkı yasaklayan demokratlar” başlıklı yazımı okumanızı öneririm. https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/deniz-zeyrek/sarki-yasaklayan-demokratlar-6529002/ )

“Saygıdeğer Meslektaşım;

Üst Kurulumuzun adını anarak ‘Şarkı Yasaklayan Demokratlar' başlığıyla kaleme aldığınız köşe yazınızı acı bir tebessümle okudum. Yıllarımı bu mesleğe vermiş bir kişi olarak basında yayımlanan her bir makaleyi değerli bulsam da yazınızda ifade ettiğiniz suçlayıcı görüşlerinize katılamayacağımı belirtmek........

© Sözcü


Get it on Google Play