We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Talibanla anlaşmadan olmaz”

557 35 7
23.08.2021

Dünyanın gündemine oturan Afganistan ve Taliban gerçeği, Ağustos biterken bizim de gündemimizin orta yerine oturacak.

Zira, Afganistan'da bulunan Mehmetçiğin 31 Ağustos'tan sonra da kalabilmesi için TBMM'den yeni bir tezkere çıkarmak gerekecek. Bugünlerde cevabı aranan soru şu:

“İktidar ittifakı 1 Eylül öncesinde TBMM'yi toplayıp Afganistan'da bulunan askerlerin görev süresini uzatacak mı? Bu yapılırken görev tanımı değişecek mi?”

Pazar gününü bu sorulara yanıt arayarak geçirdim. Aldığım bilgileri beş maddede sizinle paylaşmak istiyorum:

1- Şu anda uluslararası toplumun bütün önceliği Afganistan'dan ayrılmak isteyen yabancıların ve tehdit altındaki Afganların tahliyesi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, tahliye operasyonunda kritik bir rol oynuyor. Ülkede bilim kurgu filmlerindeki manzaralar yaşanıyor. Başta yabancılar olmak üzere binlerce insan havaalanına girip, bir uçağa binmeye çalışıyor. İlk gün tam bir kaos yaşanmıştı. Mehmetçik, o kaosu büyük ölçüde düzene soktu ve tahliyeler artık daha sistematik bir şekilde yapılıyor.

Edindiğim bilgiye göre Afganistan'da 4 bin 500 kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı yaşıyor ve şu ana dek 1200 vatandaş Türkiye'ye getirildi. Kalanların önemli bir bölümü ise gelmek istemeyenlerden oluşuyor.

Başlangıçta Kabil-İstanbul uçuşları........

© Sözcü


Get it on Google Play