We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zeytin telaşı enerji krizi

246 64 111
11.03.2022

Elektrik meselesindeki kriz büyüyüp derinleşiyor. Ayakta kalmaya çalışan vatandaş, ikiye üçe katlanan elektrik faturalarıyla boğuşurken, üretim tarafında da maliyet ve döviz kuru sorunu ağırlaşıyor.

Geçen hafta Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD) ile yaptığı çevrimiçi toplantıda enerji maliyetlerinde belirsizlik, temel konu olarak öne çıktı. Bu toplantının ardından, yasa değişikliğiyle EPDK'ya verilen “tavan fiyat” yetkisi, sektörde serbest piyasaya müdahale olarak tartışılıyor.

O toplantıda Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, birçok sektörü olduğu gibi ithal kömür maliyetini de tırmandırdığı hatırlatıldı. “Kömür primlerinin çok yükselmesi” nedeniyle, kömür taşıyan gemilerin sefere çıkarılmasında isteksizlik olduğu konuşulurken yapılan şu vurgu bizleri nelerin beklediği konusunda fikir veriyor:

YAZIN CİDDİ SORUN

“Yakında kömür ithalatı yapanların stoklarının bitmesi veya doğalgaza alternatif sağlanamaması halinde çok etkili bir enerji krizi beklenebilir. Doğalgaz ile kömürdeki belirsizlik, su sorunları yaz aylarında ciddi bir sıkıntı yaşama riskini arttırıyor.”

Bu arada mevcut faal........

© Sözcü


Get it on Google Play