We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zafer Havalimanı için yeni hesaplar

237 103 89
25.03.2022

Haberi duymuş olabilirsiniz:

Eskişehir Hasan Polatkan Havaalanı kapatılacakmış.

Neden mi?

Eskişehir basınında yer alan haberlere göre, açıldığı 2012'den bu yana zarar eden Zafer Havalimanı'nda devletten çıkan garanti tutarını azaltmak için.

Zafer Havalimanı; Kütahya, Afyon, Uşak illerine hizmet vermek üzere bölgesel havalimanı olarak, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle IC İçtaş şirketine yaptırıldı.

Yolcu başına iç hatlarda 2, dış hatlarda 10 Euro artı KDV garantisi, on binlerce yolcu uçacak varsayımıyla verildi. Ama hesap çakıldı. Uçmayan yolcular için devletin kasasından her yıl milyonlarca Euro ödeniyor.

ÜÇ VARSAYIM DA BATTI

AKP iktidarı, şirkete bu garantileri verirken üç temel hesaba dayandı:

■ Afyon'daki yerel ölçekte mevcut kaplıca turizmi teşvik edilecek, yurtdışından yüz binlerce turist gelecekti. Tatil sigortaları yurtdışında yapılmış biçimde termal kaplıca turizmi için bölgeye gelecek turistler sağlık turizmi amacıyla on, onbeş gün konaklayacaktı.

■ Afyon mermerin, Kütahya çininin merkeziydi. Lojistik üs kurulacak, Zafer Havalimanı bu iki stratejik ürünün pazarlara açılan kapısı olacaktı.

■ Afyon, Kütahya ve Uşak'tan; Almanya, Belçika, Fransa ve Hollanda'ya çalışmaya gitmiş 400 bin işçi vardı. Onlar ülkelerine gidip gelirken artık Zafer Havalimanı'nı kullanacaktı.

Hiçbiri tutmadı.

HOCA'NIN KOYUN YÜNÜ

Yabancı turisti bölgeye çekecek kaplıca turizmi teşvik edilmedi. İstanbul Havalimanı açılınca, Zafer Havalimanı'na atfedilen lojistik üs misyonu havada kaldı.

Avrupa ülkelerine çalışmaya gitmiş olan Türk vatandaşları da Eskişehir Havalimanı'nı tercih etmeye başladı. Ulaştırma Bakanlığı'nın Zafer Havalimanı hesabı, Nasrettin Hoca'nın alacaklısına borcunu ödemek için anlattığı koyun yünü fıkrasına........

© Sözcü


Get it on Google Play