We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vergi cennetleri listesi neden açıklanmıyor

169 110 110
18.04.2022

Vergi cenneti nedir? Niye vardır?

İlk kez duyan okuru gözeterek kısa cevap:

Vergi cenneti, vergi oranlarının çok düşük veya sıfır olduğu yerlerdir.

Vergi cennetleri, servet sahipleri paralarını rahatça tutabilsinler diye icat edilmiştir.

Ülkesinde vergi ödemek istemeyen servet sahipleri. o minicik ülkelerde, bir dolara bir paunda şirket kurar (eskiden “posta kutusu” şirketi denirdi).

Sonra da ülkelerinde yaptıkları legal/illegal serveti buralara gönderir. Buna kibarca “vergiden kaçınmak” derler. Kelimedeki n harfini vurgular, “kaçırma” derseniz öfkelenirler. “Kaçırmıyorum, kaçınıyorum” derler.

Gerçekten de vergi cenneti adaya servet transferi kanuna aykırı değildir. Ama adı “kaçınma” olsa da yapılan şey düpedüz ülkende ödemen gereken vergiyi ödememektir.

Dünyanın her yerinde. Aralarında seçmenine vatan bayrak nutukları atan politikacılar, her iktidarla arayı iyi tutan, şirket sahipleri, sahne sanatçıları, futbolcular gibi kimileri sevilen kişiler olduğu sır değildir.

RİYAKAR DÜNYA

Doğrusunu söylemek gerekirse vergi cennetine kapı açan devletler ile sonra “hukuk”, “şeffaflık” adalet diyen devletler birbirinden pek farklı değildir.

Dolayısıyla büyük fotoğrafta aslında büyük bir riyakarlık vardır.

EŞYAYI ADIYLA ÇAĞIRABİLMEK

Ancak bu riyakar tabloda ayırıcı bir çizgi vardır. O da vergi cennetine vergi cenneti diyebilmiş olmaktır. Bir devletin vergi cennetine vergi cenneti demesi yani eşyayı adıyla çağırması, ancak bağlayıcı, hukuki bir siyasi kararla........

© Sözcü


Get it on Google Play