We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vergi cenneti kredisi

319 86 113
15.01.2021

Ziraat Bankası'nın, “vergi cenneti” diye isimlendirilen ülkelerden biri olan Virgin Adası'nda kurulmuş şirkete 1.6 milyar dolar kredi kullandırdığı Sayıştay raporuyla ortaya çıktı. Daha doğrusu Erdoğan Süzer imzasıyla ilk defa Sözcü'de yer aldı.

Bazı haberleri bir defa yazıp geçmek yetmez. Bu ölçekte bir kredinin, verildiği tarihte kamu bankası olan banka tarafından “vergi cenneti” şirketine kullandırılması kamu kaynaklarını ve gelir dağılımını yakından ilgilendiriyor.

Tam da bu nedenle daha sık ve geniş ölçekli tartışılmayı hak ediyor.

Büyük kredinin kısa öyküsü Sayıştay raporuna göre şöyle: 1.6 milyar dolar tutarındaki kredi 2014'te tahsis edilip aktarıldı. 3 yıl ödemesiz 10 yıl vadeliydi. 2017 Temmuz'unda ödemesiz dönem sona erdi ama ilk taksit ödenmedi. Bir yıl ertelemeye gidildi. Rapora göre gecikmiş son 3 yıllık anapara taksidi ile faizleri tutarı toplamı 726.5 milyon dolar düzeyine çıktı. Mayıs 2020 itibarıyla kredi anapara ve faiz ödemelerinde 654 gün vadesi geçmiş ödenmesi gereken tutar bulunuyordu.

ZİRAAT İLE TURKCELL NE DEDİ?

Tartışma yaygınlaşınca Ziraat Bankası açıklama yaptı. Kredinin Çukurova Grubu'na, Turkcell İletişim A.Ş.'deki dolaylı hissedarlığı nedeniyle, Türk ortaklığının sürebilmesi için verildiğini, bu sayede Turkcell'in çoğunluk hisselerinin Türkiye Varlık Fonu'nda (TVF) kaldığını açıkladı (Anımsatma: TVF, geçen sene Turkcell'in yüzde 26.2 oranıyla hakim hissedarı oldu.)

Bir açıklama da Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'den geldi. Ama metindeki “Söz konusu kredi şirketimiz tarafından kullanılmamış olup, ilgili kredi sözleşmesine doğrudan ya da dolaylı şekilde taraflığımız bulunmamaktadır” ifadesi kafa karıştırdı.

EKİM 2020'DE ÖDENDİYSE

Ziraat Bankası “kredinin Ekim 2020'de tahsil edildiğini” açıkladı. CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın dün Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'de verdiği soru önergesi bu önemli bilgiyle ilgili kilit soru ve tespitler içeriyor.

İlk kilit soru: Eğer kredi Ekim 2020'de ödendiyse, Ziraat Bankası'nın teminat olarak aldığı yüzde 13.77'lik hisse nerede?

Öztrak “Krediyi tahsil ettik” diye işaret edilen Ekim 2020'nin, TVF'nin Turkcell'deki hakim hissedarlık tarihi olduğuna dikkat çekiyor:

“TVF, İsveçli Telia şirketine ait yüzde 24'lük payı 530 milyon dolara satın alarak hâkim ortak konumuna gelmiştir. Dolayısıyla TVF, Ziraat Bankası teminatında bulunan yüzde 13.77'lik payı, kredi borcuna mukabil devir almamış görünmektedir.”

İkinci kilit soru: Ziraat Bankası ve Turkcell tarafından yapılan açıklamalarda uyumsuzluk........

© Sözcü


Get it on Google Play