We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Varlık Fonu’ndaki değişim sicilde

208 62 36
17.03.2021

Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan benzeri görülmemiş tarzda ayrılmasına ilişkin tartışma, fasılalarla sürüyor. Albayrak'ın bakanlığı sosyal medya mesajıyla bıraktığı Kasım 2021'den bu yana toplum içinde görünmemesi ile muhalefetin ısrarla gündemde tuttuğu 128 milyar dolarlık Merkez Bankası rezerv tartışması, konunun gündemden düşmesine pek izin vermiyor.

Berat Albayrak, kayınpederi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yönetim kurulu başkanı olduğu Türkiye Varlık Fonu'nda (TVF) başkanvekiliydi. Albayrak'ın bakanlıktan ayrılması, TVF başkanvekilliği görevinin ne olacağı sorusunu da tartışmaya dahil etmişti. “Görevden affın” ardından, önce TVF sitesindeki özgeçmiş revize edildi. Ama görevde bir değişiklik olmadı. Bu yönde /bir anonim şirket olan/ TVF A.Ş de bir karar almadı.

Aradan birkaç hafta geçince Albayrak'ın Başkanvekilliği görevinden de “affını isteyeceği” önce kulislere yayıldı. Gerçekten de, Barış Yarkadaş'ın kulis haberi doğru çıktı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın 27 Kasım'da yaptığı açıklama şöyleydi:

Görevlerinden aflarını talep eden Sayın Dr. Berat Albayrak ve Sayın Arda Ermut'un Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyelikleri sona ermiş, Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliğine Sayın........

© Sözcü


Get it on Google Play