We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

U’yu bırakın da ikinci pisti anlatın

226 246 116
10.09.2021

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda kamu kaynaklarını yıllardır milyar milyar tüketen ikinci pistte işlerin iyi gitmediğini, yine 21/b usulüyle, 850 milyon TL'lik “güçlendirme ihalesi”nin yine sessiz sedasız yapıldığını iki hafta önce bu köşede duyurduk.

Ulaştırma Bakanlığı'nın bildik 7 firmayı davet ederek yaptığı ihalede en düşük teklifin Met-Gün İspa ortaklığından geldiğini de paylaştık. O yazının ardından, kimileri kamu kaynaklarını sorguladığımız için teşekkür eden, kimi utangaç ama rahatsızlık bildiren, kimisi de agresif sayılabilecek birçok mesaj, mail, telefon geldi. (Birinin içeriği önemli olmakla birlikte yazılmamak kaydıylaydı. Bir gün paylaşılabilir hale gelecektir.)

GECİKME KASITLI MI?

Havacılık ile taahhüt sektörlerini bilen kaynaklarımın ortak kanaati şu: İGA A.Ş'nin işlettiği ve henüz tek etabı bitmiş İstanbul Havalimanı yolcu trafiği açısından doyma noktasına gelmeden Sabiha Gökçen'de büyük ihtiyaç olan ikinci pistin tamamlanıp devreye girmesi zor. Nedeni de “pisti yaparız” diyenler ile en büyük rakibi İstanbul Havalimanı'nı işleten şirketlerdeki örtüşme.

Öte yandan bir çatışmalı durum da şu: Sabiha Gökçen'e ikinci pist için pazarlık usulü ihale açan ile İstanbul Havalimanı için İGA'ya gizli sözleşmeyle Euro........

© Sözcü


Get it on Google Play