We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sürat Kargo’da ihale soruları

225 99 173
20.08.2021

FETÖ soruşturması kapsamında el konulan Sürat Kargo ve Sürat Lojistik için, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) yaptığı tartışmalı ihalenin sonucu üç haftayı geçmesine karşın açıklanmadı.

TMSF'nin ihale sonrası sonucu ilettiği kurumlar arasında yer alan Rekabet Kurumu da bu bildirimi birleşme ve devralmalar sayfasında ilan etmedi.

★★★

CHP'li Bülent Kuşoğlu, 29 Temmuz'daki ihaledeki en yüksek teklif olan 335.5 milyon TL'yi, Port Kargo ve Lojistik adlı şirketin verdiğini açıklayarak sorular yöneltmişti. Söz konusu şirketin, denizcilik şirketiyken, ihaleden üç hafta önce unvan ve amaç değişikliğine gittiğini, sahibinin ise iktidara yakın dinci vakıfların yönetiminde yer alan Halil İbrahim Bacacı olduğunu bu köşede açıkladık.

Kamu kaynaklarını korumak amacıyla faaliyet gösteren TMSF'nin bu ihalesinde kamu kaynakları açısından çelişkili bir boyut mevcut:

TMSF, iddiaların ardından yaptığı açıklamada, ihalede esas alınan şirket değerinin 2019 yılında hazırlanan bir rapora dayandığını bildirmişti.

Kuşoğlu telefon görüşmemizde, bu cevabın iddialarını doğruladığını belirterek, “2019 yılında hazırlanan rapor, zarar ettiği belirtilen 2016, 2017, 2018 yıllarını esas alıyor. Evet, şirket o zaman zararda. Ama o raporu izleyen iki yıl boyunca şirket kâr ediyor. Alacak kişi, 335.5 milyon TL teklifi aslında kârlı bir şirkete vermiş” değerlendirmesini yaptı.

DEĞER TESPİTİNDE GÖLGE Mİ VAR ?

Diğer taraftan aynı TMSF açıklamasında, Sürat Kargo ile Sürat Lojistik şirketlerinin değer tespitinin TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası) tarafından yapıldığı belirtilmişti.

Bu konuyla ilgili, yine kamu yararı açısından önem taşıdığını düşündüğüm bazı bilgi ve iddialar ulaştı. Öne çıkan iddia şu:

Port Kargo'nun sahibi Halil İbrahim Bacacı'nın sahibi olduğu diğer bir şirket olan “Bacacı Uluslararası Ticaret Yatırımları ve Yönetim A.Ş.” nin ihale tarihinden önce inceleme yaptığı.

Bu iddia sonrasını soru olarak yöneltiyorum. Kamunun hakları için faaliyet gösteren TMSF'nin bu sorulara yanıtı, hepimiz ve bütün vergi........

© Sözcü


Get it on Google Play