We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sermaye şirketlerinin toprak kırımı nereye kadar?

191 144 0
19.07.2021

Ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, eşine rastlanmayan bir doğa/toprak kırımıyla karşı karşıya. Ağaca, kuşlara, akarsuya, kaplumbağaya, temiz havaya yönelen bu kırım, AKP iktidarına özellikle “duygusal” açıdan destek olan sermaye şirketleri lehine gerçekleştiriliyor.

Ya bir maden, ya bir otoyol, ya da liman ya da havaalanı.

Neredeyse her gün Türkiye'nin ayrı bir köşesinden çığlık yükselir hale geldi.

KIRIMIN “ZIRHLI BİRLİKLERİ”

Toprak kırımının “zırhlı birliklerini”; kepçesi, vinci, paletiyle iş makineleri üstleniyor. Son dönem fazla mesaideler. Çıkardıkları işin kalitesi ise geçtikleri yerde dökülen gözyaşlarıyla orantılı.

İyidere Lojistik Limanı (Cengiz-Yapı&Yapı) için İkizdere'ye, Aydın-Denizli otoyolu (Fernas) için kekik tarlalarına yollanan sermayenin zırhlı birlikleri, rotayı Menderes ovasına çevirmişken, haftasonu Limak&İçtaş'ın termik santraline linyit sağlasın diye İkizköy Akbelen'deki kızılçam ağaçlarının kesilmesini izledik.

Öyle ya, Akbelen'deki ağaçlar kesilmezse bu ülke nasıl kalkınır!

Ülkeyi yönetenler ile onlara duygusal bağlılığı olan sermaye şirketleri, -ağaç kesimi için bile ayrı ihale açılan- bu doğa kırımını, “kalkınma” ezberiyle savunuyor. Savunurken, nasıl hesap edildiği belirsiz rakamları tasarruf; taşeronların berbat şantiyelerinde köleden hallice çalıştırılan işçileri de “istihdam” diye anarak. Hamasi konuşma........

© Sözcü


Get it on Google Play