We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şehir hastanelerinde ne satılıyor?

345 312 98
25.06.2021

Bir önceki yazıda Rönesans grubunun yapıp işlettiği şehir hastaneleri işletmesinin, Danimarka merkezli ISS Facilities'e satış meselesini duyurduk. Konu önemli. Devam edelim.

Önce Türkiye'deki şehir hastanelerinde sayısal üstünlüğü elinde tutan Rönesans Grubu'nun portföyüne bakalım. Kamu özel işbirliği (KÖİ) modeliyle üstlendiği şehir hastanelerinin, yatak sayısı ve ve hastanelerin kurulduğu alanla ilgili bilgileri paylaşalım. Şirketin kendi sitesindeki verileri tabloya dönüştürdüm:

Bu “fotoğraf”, talip olunan hizmetlerin büyüklüğünü ve alıcı/satıcı bakımından potansiyel kâr hakkında bir fikir verdiği kadar, KÖİ modeliyle yapılan hastanelerin neden piyasa odaklı olduğunu da anlatıyor.

REKABET KURULU NİYE KALDIRDI?

Konuya dair can alıcı gelişmelerden biri, Rekabet Kurumu'nun devralma başvurusunu, gazetecilerin ilgisi üzerine siteden kaldırmasıydı. Ancak satışı kamuoyuna duyuran gazeteci Kerim Ülker, sayfanın ekran görüntüsünü sosyal medyada (iyi ki) paylaştı. Devralma başvurusunda, “Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlığı A.Ş'nin hisselerinin tamamının ISS Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş tarafından devralınması işlemi” yazıyor. 16 Haziran 2021 tarihli başvurunun dosya numarası 2021-3-27. Bu veri bir yerde dursun.

TEBLİĞ VAR

Geçen yazımda değindim. Rönesans/ISS başvurusunun sayfadan kaldırılmasıyla ilgili aldığım ilk bilgi, başvuru aşamasında itiraz olursa kaldırılabileceği yönündeydi. Bu bilgiyi de paylaştım. Ancak CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu aynı fikirde değil. Bekaroğlu, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, 2010/4 sayılı Tebliğ'in 12. Maddesi'ne atıf yaptı. 7 Ekim 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ maddesine göre Rekabet Kurumu'nun kendisine bildirilen birleşme ve devralmaları internet sayfasında duyurmakla yükümlü olduğunu bildirdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a satış duyurusunu web sayfasından kaldıran kurum yöneticileri hakkında idari soruşturma açıp açmayacağını sordu ve devam etti: Duyurunun söz konusu siteden sonradan kaldırılma nedeni nedir?”

BAKANLIK NERESİNDE?

Bu sorular kadar önemli olan diğer soruyu da geçen yazımda yönelttim. Tekraren soruyorum: Sağlık Bakanlığı, bu devir işleminin neresinde? Sahibi gerçekte Hazine olan milyonlarca metrekarelik yurt sathında el değiştirecek ve ciroları çok........

© Sözcü


Get it on Google Play