We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Reform denilen yığma söz öbekleri

238 126 99
15.03.2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ekonomik reform paketi hayal kırıklığı bile yaratmadı. Kırılacak bir hayal için önce hayalin kurulması gerekiyor.

Reformları içeren belge 98 sayfadan oluşuyor. Bu ülkede yaşamayan biri, metne baktığında sanki yeni bir seçimin hemen ardından yepyeni bir hükümetin kurulduğunu zannedebilir.

Ama biz bu ülkede yaşıyoruz ve bıktırıcı, seçmeni de gazeteciyi de aptal yerine koyan söz öbeklerinin üst üste yığıldığı süslü olmasına çalışılmış bir halkla ilişkiler çalışmasıyla karşı karşıyayız.

GÜVEN İTİRAFI

Paketteki en ironik cümle “Şeffaflık ve hesap verebilirliği arttırıyoruz” ifadesi olabilir.

Diğer yandan “Kurumsal Yapının Güçlendirilmesi” başlığı altında yeni bir haber (!) veriliyor bize. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Başkanlığında çalışacak Ekonomik Koordinasyon Kurulu, diğeri ise Hazine ve Maliye Bakanlığı başkanlığında Finansal İstikrar Komitesi olacakmış. Bakalım ne harikalar yaratılacak bu tanıdık kurullarla.

Aynı sayfada “Kamu yönetimine güveni üst seviyeye çekmek ve alınan kararların kalitesini arttırmak için üst düzey kamu görevlerine atanmada aranan mesleki tecrübe şartlarını güçlendiriyoruz” cümlesi ise aslında bir itiraf.

Tıpkı kamu görevlilerinin en fazla bir........

© Sözcü


Get it on Google Play