We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Okluk Sarayı’nın plaj kumu

329 160 0
07.07.2021

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Okluk'ta yaptırdığı yazlık sarayın içinden ilk fotoğraflar, dün Sözcü'nün birinci sayfasındaydı. İsmail Şahin imzalı haberde, saray projesinin mimarı Şefik Birkiye'nin sitesinde paylaştığı fotoğraflar yer aldı. Fakat haber sozcu.com.tr'de yayımlandıktan sonra o siteye bir daha ulaşılamadı.

Siteye hangi nedenle ulaşılamadığını bilemiyoruz. Şüphesiz, ülkeyi yönetenlerin yaşam standartlarına ilişkin şeffaflık iyi bir şey. Özellikle enflasyonun tırmanışa geçtiği, geçim sıkıntısının derinleştiği, yoksulluk intiharlarının arttığı dönemde, bütçe kaynaklarının nasıl harcandığının da göstergesi olan yazlık saray görselleri güçlü bir etki yarattı.

Şahin'in haberinde 640 milyon TL harcanarak yaptırılan Saray'da 10 bin 966 metrekarelik dolgu alanın özel kum ve çakılla doldurularak plaj haline getirildiği belirtiliyor.

DÖRT YIL ÖNCEKİ YAZIM

Okluk Yazlık Sarayı projesine dair ilk ayrıntılı bilgileri dört yıl önce Cumhuriyet'te yazdım. (15 Ekim 2017) “Havuz SPA ve sinema keyfi…Bütçede yeni saray olacak mı?” başlıklı yazıda bir kulis bilgisi de paylaşmıştım. Kaynaklarım, deniz yapıları kapsamında serilecek kumun önce Mısır'dan getirilmesinin düşünüldüğünü, sonrasında denizaltı tarama yöntemiyle oradan çıkarılmasına karar........

© Sözcü


Get it on Google Play