We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Motorin hırsızlığı Sayıştay raporunda

261 112 80
22.01.2021

Karadeniz'de bugüne kadarki en büyük keşif olarak duyurulan doğalgaz rezervi haberlerini anımsarsınız. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), bu keşfin ardından yaptığı son açıklamayla toplam rezerv miktarının 405 milyar metreküpe ulaştığını haber vermişti.

Bu büyük keşif, kamu şirketi için ayrılan ödenek tutarına da yansıdı. Yeni açıklanan 2021 yılı yatırım programına göre TPAO, 13.4 milyar TL'yle yılın en çok yatırım yapacak KİT'i olarak ilk sırada yer aldı. Hatta AA bu ödenek tutarıyla TPAO'nun önceki yıllarda hep ilk sırada yer alan TCDD'yi geride bıraktığını bildirdi.

İktidarı gururlandıran bu rezerv haberleri ve yatırıma ayrılan büyük ödenek dolayısıyla son dönem sıkça gündeme gelen TPAO'nun hesaplarını merak ederek son Sayıştay raporunu inceledim. 2019 yılı denetim raporunda ilgi çekici tespitler var.

435 MİLYONLUK MOTORİN

Raporda TPAO'nun ana statüsündeki değişiklikle sondaj faaliyetlerinin TPIC'e devredildiği anımsatılıyor. (TPAO şirketi olarak yıllar önce “vergi cenneti” olarak bilinen Jersey adasında kurulan TPIC daha sonra BOTAŞ'a........

© Sözcü


Get it on Google Play