We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kocaeli’de bir tramvay hattı ihalesi

161 107 78
02.04.2021

Kocaeli Şehir Hastanesi, kapitülasyonların günümüz versiyonu olan Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle sekiz yıl önce ihale edildi.

350 milyon Euro yatırım bedeliyle Gama-Türkerler ortaklığı üstlendi. Altı yıl önce (2015) temeli atıldı. Törende iki yıl sonra, yani 2017'de biteceği açıklanmıştı.

Sene oldu 2021'in Mart ayı. Fiziki tamamlanma henüz yüzde 74 düzeyinde.

Kocaeli Milletvekili ve AKP üyesi Emine Zeybek (12 Mart 2021- AA) hastanenin bu yıl sonunda açılacağını söylemiş. İhale tarihinden tam sekiz yıl sonra bitecek bir hastanede “özel sektör dinamizmi”ni arayacak olan biz değiliz tabii.

Türkerler'in Astaldi ile üstlendiği Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nin de böyle uzun gecikme öyküsü olduğunu daha önce yazdık.

ŞEHİR DIŞINDAKİ HASTANELER

Ama bugün konumuz bu değil.

Şehir hastaneleri, adının verdiği izlenimin tersine, şehirlerin dışında yapılıyor. O hastanelere ulaşmak için de yeni yollar açmak gerekiyor. Dar gelirli insanlar, saatler öncesinden uyanıp hangi dolmuşla, toplu ulaşım aracıyla varsınlar o müthiş hastanelere öyle değil mi?

Tabii, bu yolları kimin yapacağı ihaleyle belirleniyor. Ama artık nedense (!) bu ihaleler de 21/b usulüyle, yani saklı yapılıyor.

EYLÜL 2020'DE YAZMIŞTIK

Kocaeli Şehir Hastanesi'ne gidişi mümkün kılmak için de böyle bir........

© Sözcü


Get it on Google Play