We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kirazlı tahkimine “efsane” isim

156 110 63
01.09.2021

Alamos Gold'un Çanakkale Kirazlı maden sahasındaki ruhsat süresinin, Enerji Bakanlığı tarafından uzatılmaması nedeniyle tahkimde biliyoruz. Şirket, Türkiye aleyhine 1 milyar dolar taleple tahkim başvurusu yapacağını nisanda duyurmuştu. Başvurunun adresi Dünya Bankası şemsiyesi altında faaliyet gösteren ICSID (International Centre for Settlementof Investment Disputes) Yatırım Uyuşmazlıklarının Uluslararası Çözüm Merkezi.

Alamos Gold bu başvuruyu resmen yaptığında bu köşeden duyurmuş ve 7 Haziran 2021'de kayıt altına alındığını paylaşmıştık.

HAKEM ATANDI

ARB 21/33 numaralı dosyada yeni bir gelişme oldu. Onu sizlerle paylaşalım. Alamos Gold'un altın ve gümüş madenciliği ruhsatının uzatılmaması nedeniyle yaptığı tahkim başvurusunda ön inceleme tamamlandı ve dosyaya hakem atandı: İngiliz ve Kanada vatandaşı J. William Rowley.

Hukukçu ve mahkeme başkanlığı yapmış olan Rowley, tahkimde otorite olarak kabul edilirken, bazı kaynaklarda “efsane” isim olarak anılıyor. 200'ün üzerinde uluslararası tahkime başkanlık ettiği belirtilen Rowley'in hakemlik yaptığı alanların bazıları şöyle:........

© Sözcü


Get it on Google Play