We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kirazlı madenindeki planlar

99 107 57
12.03.2021

13 bin mi, 45 bin mi, 69 bin 595 mi, 115 bin 992 mi, 195 bin mi?

Bu sayılar, Çanakkale Kirazlı'da, Kanadalı Alamos Gold'un kurduğu Doğu Biga şirketinin altın madenciliği yapması için kesilen ağaçların kaç adet olduğu konusunda farklı zamanlarda farklı kaynaklarca açıklanan verilere işaret ediyor. Görüldüğü gibi Kirazlı'da kesilen ağaç sayısı net değil. Ama doğanın bozulduğu ve madencilik yapılırsa daha da bozulacağı net.

Önceki yazıda anımsattım. Kirazlı'da altın madenciliği faaliyetine dair yazdığım her yazı; okur tepkileri, soruları ve gelen yanıtlar nedeniyle yeni yazıya ihtiyaç duyuruyor.

★★★

22 Şubat tarihli yazımda Doğu Biga şirketi Genel Müdürü Ahmet Şentürk'ün “O saha eskisinden daha iyi olacak” (15 Şubat 2021) sözleri hakkında bir okur mektubuna yer verdim. Adı bende saklı okurum, “lütfen şunları sorun” diye şu konuların altını çizmişti:

Kirazlı'da sıyrılan üst toprağın yeniden serilip kaplanması, açılacak devasa maden çukurunun kapatılması, terk edilecek siyanür havuzlarındaki zehirin tamamen bertaraf edilmesi, siyanür emdirilmiş milyonlarca metreküplük taş yığının temizlenmesi, yer altı sularının eski doğallığına kavuşması, fauna ve florayla tahrip edilen ekosistemin rehabilitasyonunun kaç yıl süreceği”

Okurum, ortaya çıkacak tahribatın rehabilitasyonu için ayrılacak bütçeyi de merak ediyordu.

NELER YAPILACAK

Doğu Biga şirketi bu sorularımıza, kapsamlı bir sunum eşliğinde cevaplar gönderdi. Aslında bilgilerin tamamı hepimizi ilgilendiriyor. Ancak yer sınırı malum. Önemli kısımlara öncelik vererek özet paylaşacağım:

– Proje kapsamında 222 hektar alandan bitkisel toprak sıyrılıp depolanacak… Depolanacak miktar 385 bin metreküp olacak.

– Maden ekonomik ömrünü tamamladıktan sonra, bütün tesis alanlarındaki bina ve yapılar sökülecek. Saha doğal yüzeysel akışı yeniden tesis edecek şekilde düzenlendikten sonra, önceden sıyrılan ve korunan 20 cm kalınlığında bitkisel toprakla kaplanacak. Bütün bu alanlarda ekosistem, biyorestorasyon sürecine uygun bitki çeşitleri ile yeniden ağaçlandırma çalışması yapılacak.

DEVASA ÇUKUR OLMAYACAK: Maden projesinde açık ocak genellikle yamaçların tıraşlanması şeklinde olacaktır, tanımlandığı gibi devasa bir çukur olmayacak. Hatta Türkiye'deki benzerlerine göre en küçük ölçekli ocak olarak tanımlanabilir. Ocak 400 metre uzunluğunda 250 metre eninde olacak.

3 MİLYON 670 BİN TON PASA: Ocak tabanında oluşacak çukur, göllenmeyi engelleyecek şekilde 3 milyon 670 bin ton pasa ile doldurulacak, doğal yüzey akışı sağlanacak. Pasa, maden üretimi boyunca ayrı bir yerde depolanacak ve kapama sırasında tekrar ocak yerine taşınacak, kapama stratejisi çerçevesinde kapama faaliyeti tamamlanacak.

SİYANÜR HAVUZLARINDAKİ ZEHİR: Proje kapsamında farklı boyutlarda 4 ayrı havuz yer alacak.........

© Sözcü


Get it on Google Play