We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kirazlı madeninde iptal bilmecesi

120 68 66
10.03.2021

Kirazlı'da altın/gümüş çıkarmak için Kanadalı Alamos Gold'un Türkiye'de kurduğu Doğu Biga Madencilik A.Ş'nin ruhsat ve çalışma izinlerindeki son durum ne?

Bu soru, altın için onbinlerce ağacın kesilmesi sonucu doğanın mahvolduğu sahada uzun süre nöbet tutan doğa savunucuları olmak üzere, hepimizi ilgilendiriyor.

★★★

Doğu Biga'nın Kirazlı ruhsatı 13 Ekim 2019 tarihinden bu yana askıda. Ama nedeni bilinmiyor. Ruhsatta yetkili kurum Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) açıklamıyor.

Doğu Biga Genel Müdürü Ahmet Şentürk'ün şubatta bu köşede yer verdiğim açıklamaları üzerine, Kazdağları Kardeşliği platformundan mesaj geldi. CİMER'den (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) iletilen sorunun cevabına göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, izinleri 27 Ekim 2020'de iptal etmişti.

REHABİLİTASYON NİYE BAŞLAMADI

Konu CHP Milletvekili Ali Öztunç'un TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde de vurgulandı. Öztunç, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde iki atıfta bulunuyordu.

-Orman Genel Müdürlüğü 2019 Sayıştay Düzenlilik raporuna göre, maden işletme sahalarının büyük çoğunluğunda rehabilite çalışmaları yapılamıyordu.

-Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne göre Doğu Biga'ya verilen izinler, 27 Ekim 2020 de geri teslim alınarak iptal edilmişti. Hal böyleyken rehabilitasyon çalışmalarının neden başlatılmadığını soran Öztunç “Sözkonusu sahanın kurumunuza devri gerçekleşmiş midir?” diye........

© Sözcü


Get it on Google Play