We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kanal İstanbul SED raporundaki gerçekler

193 323 139
07.04.2021

SED, Sosyal Etki Değerlendirme'nin kısaltması.

Sahibi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görünen “İstanbul İli Avcılar Başakşehir Küçükçekmece ve Arnavutköy İlçeleri”ne ilişkin SED raporu, Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş. tarafından hazırlanmış. ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporundan bağımsız değil elbette. Kapsamlı bir çalışmanın bileşeni. İnsanın içinde kaybolacağı kadar hacimli, ayrıntılı, teknik bir rapordan söz ediyoruz. Kanal İstanbul tartışmasının yeniden yükselişe geçtiği bugünlerde bu rapordan bazı başlıklar paylaşacağım:

SUSUZLUK RİSKİ

Kanal İstanbul, Terkos Gölü besleme havzasını, Terkos-Kağıthane içme suyu isale hatlarını, Terkos-İkitelli isale hatlarını kesecek, Sazlıdere Barajını da devre dışı bırakacak. (Bunu ben değil ÇED raporu söylüyor.)

SED raporunda DSİ 14. Bölge Müdürlüğü ile yapılmış bir görüşmeye yer veriliyor:

Anadolu yakası ve Avrupa yakasında, su kaynakları ve nüfus oranları arasında bir ters orantı olduğu öğrenilmiştir. Halihazırda İstanbul nüfusunun e'i Avrupa yakasında yaşarken, su kaynaklarının sadece 5'i bu yakada bulunmaktadır ve bu nüfusun su ihtiyacı Sazlıdere, Terkos, Alibeyköy ve Büyükçekmece barajlarından karşılanmaktadır. DSİ'nin içme suyu ihtiyacı ve nüfus projeksiyonlarına göre (…) Sazlıdere, Terkos ve Melen suyunun dahil edildiği durumda, 2040'tan sonra........

© Sözcü


Get it on Google Play