We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hukuksuz bir “tramway hattı” 

151 139 73
16.04.2021

Bir ihale, hukuka aykırı olduğu saptanarak mahkeme kararıyla iptal edilirse ne olur?

Bu soruyu cevaplamak için hukuk eğitimi almış olmak gerekmiyor. İhaleyi hangi kamu kuruluşu açtıysa, o kuruluşun o işle ilgili işlemlerinin, buna bağlı olarak şirketin de inşaatı durdurması gerekir. Hani mahkeme kararları bağlayıcıdır ya, o bakımdan.

Kocaeli Şehir Hastanesi'ne (o da inşaat halinde) ulaşım için planlanan tramvay hattı için 21/b usulüyle yapılan ihale birkaç ay önce iptal edildi. Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin iptal kararını 2 Nisan tarihli yazımda sizlerle paylaştım. O yazıda, davacı şirket avukatının Ulaştırma Bakanlığı'na yaptığı başvuruya da yer verdim.

“Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı Yapım İşi” 284 milyon TL teklif veren Eze İnşaat şirketine ihale edilmişti. (21/b usulüyle yapılan ihaleyi Eylül 2020'de duyurduk) Mahkemenin iptal kararının ardından davacı avukatı, inşaatın devam ettiğini bilirkişi raporuyla tespit ettirerek Ulaştırma Bakanlığı'na başvurdu.

(Tramway'daki İngilizce harf olan w resmi yazışmalarda geçiyor.)

Güneş Asfalt şirketinin avukatı Kazım Pak, sanki böyle bir iptal kararı yokmuş gibi şantiyede imalatların devam ettiğini anlattığı 26 Mart 2021 tarihli yazısıyla “işin tasfiye edilip edilmediğinin........

© Sözcü


Get it on Google Play