We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Grev, “AKP’nin ekmeğine yağ sürmek” midir?

239 112 68
01.03.2021

CHP'nin yönettiği bazı belediyelerde DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın grev kararı, siyaseti dalgalandırıyor:

Tepkiler sorulara karışıyor:

“Şimdi sırası mıydı?”, “AKP'li belediyelerde niye grev yok?”, “İktidarın ekmeğine yağ sürmeseler olmaz mıydı?”, “Büyük oyun nasıl görülmez?”, “Sendika, asgari ücret belirlenirken ne yapmış?”, “O beğenmedikleri para…”

Kimi demokrasi inancıyla çelişen, kimi üst perdeden, kimi muhakeme sınırlarını zorlayan, kimi de samimi bir meraka dayalı sorular özellikle sosyal medyada öne çıkıyor.

Covid salgınıyla artmış sağlık duyarlılığı, itiraz edenlerin elini yükseltmiş görünüyor. Maltepe Belediyesi'nde temizlik işçilerinin iş bırakması sonucu toplanmayan çöpleri kaldıran İBB, “grev kırıcılığı” ile itham ediliyor. İBB grev hakkına saygılı olduğunu ama halk sağlığını korumanın görevi olduğunu açıklıyor.

YOKSULLUĞUN SORUMLUSU

Önce basit bir gerçek: Ülkemizde artan yoksulluğun, yüzde 30'lara, 40'lara ulaşan (gerçek) enflasyonun sorumlusu CHP değil, 19 yıldır iktidarda olan AKP'dir.

Hal böyleyken, CHP'li belediyelerdeki grev kararının, iktidar cephesinde fırsata dönüşmesinde şaşırtıcı bir yan yok.

AKP'nin bir durumu CHP'ye karşı fırsata dönüştürmesi için, CHP'li belediyede “grev” ilan edilmesi gerekmiyor. “Grev”, AKP için bugünkü “fırsat sepeti”nin güncel bir ürünü, o kadar.

19 yıllık iktidarı boyunca grev yasaklamayı, Anayasal hak olan grevi suç gibi göstermeyi düstur edinmiş bir zihniyetten söz ediyoruz, ne fırsatı.

GREV YOK HAYIR HASENAT VAR

Altı çizilmesi gereken ikinci gerçek: AKP, grev yasaklayarak daralttığı........

© Sözcü


Get it on Google Play