We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

F-35’e dönüş lobisindeki imza

322 99 81
22.02.2021

Türkiye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini satın alınca ABD de Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çıkardı. Çok sayıda Türk şirketi F-35'lere asli ortak sıfatıyla parça üretiyordu. Haliyle kararın yol açtığı sonuçlar, kendi mecrasında uzun süredir tartışılıyor.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türk şirketlerinin çıkarılmasının, her bir uçağın maliyetinde 7-9 milyon dolar artışa yol açacağını, tüm programa 600 milyon dolara mal olacağını açıklamıştı. (16 Temmuz 2020, AA)

★★★

Zamanın ruhu değişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin “ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini” açıkladı.

Euronews'un duyurduğu haberle gördük ki, Türkiye bu amaç için bir lobi firmasıyla anlaşmış. Anlaşmayı yapan SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş., Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın yüzde 100 iştiraki bir şirket.

UYUŞMAZLIKTA TAHKİM

ABD'nin önde gelen hukuk ve danışmanlık şirketlerinden biri olan Arnold&Porter ile SSTEK A.Ş. arasındaki hizmet sözleşmesinin bedeli 750 bin dolar.

Süre, altı ay. Bugünkü kurla, yaklaşık 5.2 milyon TL olan bu tutar, “F-35 programındaki Amerikalı ticari paydaşlar konusunda stratejik danışmanlık ve erişim” karşılığında ödenecek. SSTEK A.Ş. sözleşme bedelini ilk üç ay 200'er bin dolar sonraki üç ay ise 50'şer bin dolarlık bölümler halinde ödeyecek.

Uyuşmazlık halinde tahkim geçerli olacak. Tahkim yeri ise Washington. Arnold&Porter'ın Türkiye'ye vereceği stratejik danışmanlık, “halihazırdaki karmaşık jeopolitik ve ticari faktörleri göz önünde bulundurarak, SSB ve Türk tedarikçilerin F-35 programında kalması”nı kapsayacak. Şirket, programın diğer ABD'li........

© Sözcü


Get it on Google Play