We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

EPDK, Akfel’e o hassas izni nasıl verdi?

181 75 41
20.09.2021

Kanadalı madencilik şirketi Alamos Gold'un Çanakkale Kirazlı'da yüzbinlerce ağacı kestikten sonra uluslar arası tahkime gittiğini biliyoruz. Enerji Bakanlığı ruhsat süresini uzatmadığı için, şirket Türkiye'den 1 milyar dolar talep ediyor. Başvurunun görüldüğü ICSID'de (Internatio­nal Centre for Settlement of Investment Disputes/Yatırım Uyuşmazlık­larının Uluslararası Çözüm Merkezi) hakem atandığını da duyurmuştuk.

★★★

Sürekli okurlarımız, Alamos Gold'un tahkim başvurusundaki “ince” taktiği anlatıp sorduğumuzu hatırlayacaktır. Şirketin Türkiye'de kurduğu Doğu Biga A.Ş.'nin asıl sermaye­darı, Kanada merkezli Alamos Gold olmasına karşın, daha sonra bu sahiplik Hollanda'da kurulmuş bir iştirak olan Hollanda merkezli Alamos Gold'a geçmişti. Tahkim başvurusunu yapan da işte o Hollanda merkezli şirketti. (Bu başvuruya, Türkiye ile Hollanda arasındaki ikili anlaşma imkan veriyordu.)

Üç-dört kez sorduğum şu soruya bakanlıktan yanıt gelmedi: Bu izinlerde imzası olan Türkiye'deki yetkililer, böyle bir değişikliğe ne­den ve hangi gerekçelerle onay verdi?

AKFEL TAHKİMİNDEKİ İNCELİK

Tarafları ve konusu farklı olsa da benzer soruyu, kamu kaynakları açısından çok önemli bir tahkim dosyasında daha sormamız gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti aleyhine tahkime giden şirketin adı, FETÖ operasyonları kapsamında TMSF'ce 2016 sonunda el konulan Akfel. Haberini bir yıl önce, Kerim Ülker Dünya'da yazdı.

Dosyayı hatırlayalım: Türkiye'nin en büyük özel sektör doğalgaz ithalatçısı konumundaki........

© Sözcü


Get it on Google Play