We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Elektrikte son ihale hesapsızlığı belgeledi

197 202 140
11.04.2022

Elektrik faturalarındaki artış, yılbaşından bu yana gündemden inmiyor. İnmez çünkü milyonları doğrudan etkiliyor. Son zamların ardından halk, temel hayat alışkanlıklarını “kısma” yönünde değiştiriyor. Öte yandan yüksek faturalar, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun “en acımasız vergi” diye tanımladığı enflasyonu da artırıyor. Bu ise yoksullaşmayı her geçen gün derinleştiriyor.

★★★

Enerji fiyatlarının oluşumu karmaşık bir konu. Aslında değildi. Güç sahiplerinin kurduğu ve paylaştığı düzen karmaşık hale getirdi.

Biraz AB mevzuatı, biraz Dünya Bankası talebi, üretim ve dağıtımın özelleştirilmesi uygulamaları, havuz, teşvik mekanizmaları derken, faturada gördüğümüz bedelin nasıl oluştuğunun cevabını, uzman olmayan kişilerin vermesi neredeyse imkansız.

★★★

Yılbaşında yüzde 125'lere varan artışın birden fazla nedeni olduğunu daha önce yazdım. Zammın önemli kısmı elektrik üretimi kısmından geliyor.

AB sürecine uyum amacıyla, yenilenebilir elektrik üretimine sağlanan teşviklerdeki süre uzatımı, bugünkü tablonun en önemli nedenlerinde biri. Teşvikin kendisi değil, fahiş süre uzatımı.

TEŞVİKTE SÜRE UZATIMI

Teşviklerdeki süre uzatımı ne demekti?

Kısa adı YEKDEM olan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması, kanunla kuruldu. Güneş, rüzgar, jeotermal ve diğer “temiz” enerji kaynakları için üretim yapacak girişimcilere ABD Doları üzerinden alım garantisi........

© Sözcü


Get it on Google Play