We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Daele: Bireylere kefil olamam şirketim adına garanti veririm

230 99 261
30.08.2021

Mersin Uluslararası Limanı Türkiye'nin en büyük konteyner limanı. 2007'de özelleştirildi. Akfen ile PSA'nın (Singapur) kurduğu MPI şirketi, limanın işletme hakkını (36 yıl) TCDD'den devraldı. 2017'de Avustralyalı fon grubu IFM katıldı.

MPI, son aylarda büyük kokain operasyonlarıyla gündemde. Tartışmayı, CHP Milletvekilleri Alpay Antmen ile Mahir Polat'ın gündeme taşıdığı sorular büyüttü. Konuya dair yazım üzerine liman yönetimi tüm sorularımın cevaplanacağı kaydıyla Mersin'e davet etti. Kabul ettim.

★★★

Her şey yolunda gitseydi, Mersin Valiliği'nden alınacak izin kapsamında yükleme/boşaltma operasyon sahasını da görecek, liman içinde ofisleri olan emniyet ve gümrük teşkilatı yetkilileriyle de görüşebilecektim. Ne var ki yola çıkmaya saatler kala limanda yeni bir “operasyon” başladığı, konteyner sahasına girilemeyeceği iletildi.

(Şu ana dek operasyona dair resmi açıklama yapılmadı.)

Bu haber, kısıtlanmak anlamına gelse de iptal etmedim. Uyuşturucu ticareti konusunda sayısız soru cevap beklerken, şeffaflık taahhüt eden bir liman yönetiminin diyecekleri önemliydi.

27 Ağustos Cuma günü, MPI Genel Müdürü Johan Van Daele başta olmak üzere, ticaret, güvenlik, proje, operasyon, kurumsal iletişim yöneticileriyle Mersin Limanı İdari Binası'nda bir araya geldim. Operasyon Merkezi ve liman alanının tamamını 7/24 kayıt altına alan CCTV Merkezi tanıtımına katıldım.

Genel Müdür Daele, PSA'ya 32 yıl önce katılmış. Antwerp Limanı'nda güvenlik emniyet ve nakliye müdürlüğü yapan Daele'nin sorularımıza cevapları:

Türkiye'de birçok liman varken neden uyuşturucu yakalamaları en çok Mersin Limanı'nda?

– Maalesef uyuşturucu ticareti küresel bir sorun. Sadece Mersin Limanı'yla ilgili değil. Batı Avrupa limanlarına bakarsanız sorunun daha büyük olduğu görülür. Mersin'deki limanı uğrak yapan, hatların geldiği bölgeyle........

© Sözcü


Get it on Google Play