We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ayranı yok içmeye…

314 303 133
21.06.2021

Değerli okurlar öncelikle başlık için kusura bakmayın. Tamamını yazmasam da çağrışımın nazik olmadığını biliyorum. Ama paylaşacağım durumu bundan daha güçlü yansıtacak bir atasözü aklıma gelmedi.

Aslında bu başlığı, iki okurumdan gelen iki ayrı mesaj attı. İlk mesajı, bir devlet üniversitesinde görevli bir akademisyen gönderdi. Kendilerine ulaşan bir resmi yazıdan söz ediyor. Yazı, kurum dışından ders verecek kişiler için yapılacak görevlendirmelerle ilgili:

“Kurum dışından 2547 Sayılı Kanun'un 31. maddesi gereğince görevlendirilen serbest, emekli ve çalışan SGK'lıların ek ders ve sınav ücretlerinin ödenmesinde ödenek yetersizliği oluştuğundan, bütçe tertibine başka tertiplerden ödenek eklemesi ve aktarması yapılamadığından ve ödenek üstü harcama da yapılamayacağından 2021-2022 güz yarıyılında bu madde kapsamında ders görevlendirmesi yapılmamasına.”

★★★

Akademisyen okurum “Hazine'nin ne kadar zor durumda olduğunu zaten kırtasiye vb. harcamaları kendi kesemizden yapmamız konusundaki yönlendirmelerden hissediyorduk. Ama bu tür bir ödenek sıkıntısını ilk kez yaşıyoruz” diyor.

Yukarıdaki resmi yazı, “Bütçe kaynakları eğitime yetmiyor” yanılgısı yaratabilir. Ama durum farklı. İktidar bütçeyi eğitime ayırmak istemiyor. Tercihi başka çünkü. İkinci okurun hatırlatmasına geleyim.

GARANTİLİ YENİ OTOYOL

Resmi Gazete'yi........

© Sözcü


Get it on Google Play