We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrasya Tüneli ve IMF tavsiyesi

284 144 118
27.01.2021

Avrasya Tüneli'nde geçiş ücretine yüzde 26 oranında zam yapılması bekleniyormuş. Tünele ilişkin yeni tarifenin hazırlıkları tamamlanmış. (Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yaptırılan Avrasya Tüneli'ni inşa eden ATAŞ adlı şirket, onu aynı zamanda işletiyor. ATAŞ'ı, Yapı Merkezi ile Güney Kore'den SK-E&C şirketleri kurmuştu.)

Olcay Aydilek imzalı (Habertürk) habere göre, 1 Şubat'tan itibaren otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan geçiş bedelinin 46 TL'ye, 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş bedelinin de 69 TL'ye çıkması bekleniyormuş.

Kamu özel işbirliği (KÖİ) modeliyle yıllardır akademik sahada ilgilenen Prof. Dr. Uğur Emek'in paylaşımı, haberin önemini bir başka boyutta artırıyor. Emek sosyal medya hesabında şu bilgiyi verdi:

“2 Şubat 2021'de Avrasya Tüneli'nin geçiş ücreti zamlanacaktır. Orijinal sözleşmeye göre ve bugünkü kurdan ücretin 38.5 TL olması gerekiyordu. Ancak sözleşme revizyonları neticesinde, katkı payı uygulanmaz ise ücret 46 TL olacak. 46 TL'nin üzerindeyse sözleşme değişikliği vardır.”

GİZLİ SÖZLEŞMELER

Çok yazdık. Ama en az üç neslin hayat şartlarını etkileyecek süreyi kapsadığı için ne kadar yazılsa az. KÖİ modeliyle yaptırılan ve neredeyse tamamı döviz üzerinden garantiler içeren altyapı........

© Sözcü


Get it on Google Play