We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Atatürk Orman Çiftliği’ni yakan “meczup” kim?

366 208 184
26.07.2021

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) dün bir yangınla sarsıldı. Karadan ve havadan müdahaleyle kontrol altına alındı ama yazık ki beş hektarlık bir ormanlık alan tahrip oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yangın alanındaydı. Arazinin etrafının bariyerlerle kapalı olduğunu, ekiplerin bariyerleri söküp içeri gireceğini söyledi. Yangını “meczup bir kişi”nin çıkardığı bilgisi aldığını paylaştı.

“Meczup”un kimliği, bu yazıyı kaleme alırken belli değildi. Gözaltına alındığını öğrendik. Yavaş gün içinde “Cumhuriyetimizin fikri ve coğrafi miraslarını sonuna kadar koruyacağımızı hatırlatırım” mesajı yayımladı.

MİRAS İHLAL EDİLDİ

Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, AOÇ'yi halka miras olarak bıraktı, Hazine'ye “şartlı” bağışladı. Çorak bir bozkırı vahaya dönüştürme hayalinin gerçekleştiği AOÇ'de tarımsal endüstrinin temelleri atılmıştı.

Ne var ki yıllar içinde Atatürk'ün şartlı bağışına aykırı nitelikteki kararlarla tahsis ve kuruluş amaçlarından tamamen uzaklaştırıldı. Siyasi ve ticari çıkarlar uğruna parçalanıp, koparılıp küçültüldü.

Örneğin resmi adı Külliye olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, AOÇ alanına kuruldu. Ardından Ankapark inşa edildi. Derken, Atatürk mirasının 37 dönümü de büyükelçilik binası yapılsın diye TOKİ tarafından ABD'ye satıldı. Evet satıldı. Tüm bu satış ve tahsislere başta Mimarlar........

© Sözcü


Get it on Google Play