We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ankara-Niğde Otoyolu ve ‘tasarruf’

325 193 90
13.01.2021

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle ERG şirketine yaptırılan Ankara-Niğde Otoyolu, geçen aralık ayında hizmete girdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılış töreninde bu otoyol ile yıllık 1 milyar 628 milyon TL tasarruf sağlanacağını söylemişti.

YİD modelini tercih etmelerini, “öz kaynakla yapıldığında milli bütçeye yük getirmesi” diye açıklayan Bakan'ın Aydın-Niğde Otoyolu töreni konuşmasındaki (haber AA kaynaklı) veriler önemli. Kayıt düşmek açısından o konuşmadan bazı notlar paylaşacağım. Zira ileride bu verileri yeniden değerlendireceğiz.

– 332 km uzunluğundaki otoyolun tamamlanmasıyla Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar kesintisiz bağlantının sağlandığı belirtildi.

– Mevcut yol 317 km, saatte 75 km hızla 4 saat 14 dakika sürüyor. Yeni otoyol ile mesafe 275 km'ye düşüyor. Yolculuk süresi ise 2 saat 20 dakika.

Bakan Karaismailoğlu, otoyol ile sağlanan tasarrufu ise şöyle detaylandırmıştı:

“Zamanda yıllık 885 milyon lira tasarrufumuz var. 743 milyon lira/yıl sadece yakıttan tasarruf var. Toplamda da yıllık 1 milyar 628 milyon lira tasarrufumuz var. Azalan karbon emisyonunun da karşılığı 19 milyon lira oldu.”

İŞLETME........

© Sözcü


Get it on Google Play