We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Alamos Gold, Türkiye’ye meydan okuyor

319 562 374
03.05.2021

Alamos Gold, altın madenciliği ruhsatı uzatılmadığı için açacağı tahkim davasının Türkiye ekonomisini olumsuz etkileyebileceğini yatırımcılarına duyurdu.

Kanada merkezli şirket, Türkiye Cumhuriyeti'nden isteyeceği tutarın 1 milyar doları aşacağını belirttiği tahkim davasının 5 yıl sürebileceğini tahmin ediyor.

★★★

Çanakkale Kirazlı'da yüzbinlerce ağaç, Alamos Gold'un Türkiye'deki şirketi Doğu Biga Madencilik sahip olduğu ruhsatın sağladığı yetkiyle katledildi. Büyük tepki yükseldi. İşler durdu.

Ruhsatı Ekim 2019'dan bu yana yenilenmeyen Alamos Gold, 20 Nisan'da Toronto Borsası'na yaptığı açıklamada Türkiye Cumhuriyeti aleyhine tahkime gideceğini duyurmuştu.

Buraya kadarı biliniyor.

Şimdi yeni habere gelelim.

2021 İLK ÇEYREK SONUÇLARI

Şirket, geçen hafta (28 Nisan) 30 sayfalık bir açıklama eşliğinde “2021 yılı ilk çeyrek sonuçlarını” yayımladı. İşlettiği bütün madenlere dair ocak-mart mali verilerini duyuran şirket, Türkiye'ye ve tahkime geniş bir yer ayırıyor. Bu kapsamlı açıklamada çok ilginç bilgiler var. Malum, halka açık şirketler bu tip duyuruları düzenli yapmak zorunda.

Şimdi okuyacağınız bilgileri, Alamos Gold'un, şirket hisselerini satın almış yatırımcılara bir mektubu gibi de görmek mümkün:

– Nisan-haziran dönemi mali tablolarında Kirazlı kaynaklı şirket kaybının 215 milyon dolar olması........

© Sözcü


Get it on Google Play