We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AKP’den elektriğin alım fiyatı sürecine “narh”

226 89 101
07.03.2022

Cumartesi gecesi, TBMM'de çok önemli bir kanun kabul edildi: Nükleer Düzenleme Kanunu.

Kanunun kritik önemini geçen hafta bu köşede işledik. Anayasa Mahkemesi, ilgili yasayı geçen sene iptal etmiş, yenisi için Meclis'e tanınmış bir yıllık süre dolmak üzereydi. Kanun, 9 Mart'a kadar çıkarılmazsa, mevcut Nükleer Düzenleme Kurumu, teşkilatı ve bürokrasisiyle birlikte lağvolacaktı.

AKP, son dakikaya sıkıştırdığı bu yasayla, kendi kurduğu bir kurumun ortadan kalkma tehlikesini savuşturmuş görünüyor.

KURDUĞU SİSTEMİ BOZDU

Ancak o gece öyle bir şey oldu ki, AKP kurduğu bir kurumun lağvolmasını engellerken, enerji piyasasında kurduğu esaslı bir sistemi kendi elleriyle bozdu.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşme sürerken AKP'li vekillerin getirdiği değişiklik önergesiyle Elektrik Piyasası Kanunu'na öyle bir madde eklendi ki, elektrik üreten santralların enerji borsasındaki hareket kabiliyetleri sınırlandı. Adeta ‘narh' getirildi.

(Benim az çok aşina olduğum, önceki nesillerin iyi bildiği ‘narh', Osmanlı'dan miras bir kavram ve politika. Kısaca ihtiyaç maddeleri için sabit bir fiyat belirlemek anlamına geliyor.)

Elektrik Piyasası Kanunu'nun 17. maddesine eklenen fıkrayla EPDK'ya, üretim fiyatlarına müdahale yetkisi verildi. Kurum, elektrik üretiminin girdisi olan doğalgaz, kömür, rüzgar, güneş kaynaklarının maliyetini değerlendirerek, ‘destekleme bedeli' belirleyecek.

Yeni sistem şöyle........

© Sözcü


Get it on Google Play