We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

21/b ile Yolsuzluk Algı Endeksi

148 147 98
29.01.2021

Bu satırlar yazılırken TBMM'de ana muhalefet partisinin kamu ihaleleri konusunda verdiği araştırma önergesi görüşülmeye başlanmıştı.

CHP'nin, Meclis Araştırma Komisyonu kurulması istemiyle hazırladığı önerge, bu köşede yıllardır ve sıklıkla ele alınan Kamu İhale Kanunu'nun 21/b maddesine ilişkin.

İktidara yakın şirketlerin bolca yararlandığı 21/b maddesini analiz eden ve ihalelerden örnekler içeren önergeden bazı tespitler:

KURTULUŞ REÇETESİ

Uygulamalara bakıldığında, kamu kurumları 21. Maddenin b bendini, kendileri için bir kurtuluş reçetesi olarak görmekte ve neredeyse tüm ihalelerini bu kapsamda yapma gayreti içine girmektedir.

21/b'de kanun koyucu iki durumu düzenliyor:

-Biri, “doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen haller…

– İkinci durum, “İdare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması hali.

SUİSTİMAL EDİLİYOR

Önergede, ikinci durumda netlik olmayışı nedeniyle suistimal edildiği vurgulanarak şöyle deniliyor: “İdarelerin çoğu zaman kendi planlama ve zamanlama hatalarını bu bent kapsamında değerlendirerek pazarlık usulünü kullanması maddenin ruhuna aykırılık teşkil etmektedir.

Burada araya girelim: 21/b uygulamasında son üç yıldır önemli bir gelişme gözleniyor. Maddede Mayıs 2018'de yapılan değişiklik, iktidarın kamu kaynaklarını istediği şirkete daha rahat aktarmasıyla sonuçlanacak bir “el rahatlığı” sağladı.

CHP'nin araştırma önergesinde bu boyut da değerlendiriliyor. Mayıs 2018'den sonra, iktidara yakınlıklarıyla bilinen bazı şirketlerin bu maddeye göre aldığı ihalelerin sözleşme bedelleri şöyle yer alıyor:

– Cengiz Holding – Son iki yılda 4 ihalenin toplam bedeli, 3 milyar 552 milyon TL

– Limak Holding – Değişiklikten sonra alınan son iki kamu ihalesinin toplam bedeli 2 milyar 80 milyon 356 bin TL

– Kalyon Holding: 1 milyar 341 milyon 999 bin TL

– Kolin Holding: 4 milyar 851 milyon TL

Önergede ayrıca; Cengiz, Limak, Kolin, Kalyon ve Makyol'un, 2013-2019 yılları arasında 21/b kapsamında 38 kez ihale aldığı bilgisine de yer verildi.

USULSÜZLÜK VAR MI?

CHP araştırma önergesinde, “öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” ibaresinin, iktidara yakın şirketlere fayda sağlayıp sağlamadığı ve usulsüzlük olup olmadığının araştırılması istendi.

Baştan söyleyelim: Yazı yazılırken süren görüşmelerin sonunda bu önergenin kabul edilmesi için çok olağanüstü bir durum çıkması gerekir.

YOLSUZLUK ALGI ENDEKSİ

Dün öne çıkan bir önemli gelişme de Yolsuzluk Algı Endeksi sonuçlarının açıklanmasıydı. Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 1995........

© Sözcü


Get it on Google Play