We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

13 yıl sonra parti kapatmak

142 90 53
19.03.2021

Son siyasi parti kapatma davası 2008'de kalmıştı. Dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, “laikliğe aykırı eylemlerin odağı durumuna geldiği” gerekçesiyle AKP hakkında Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) kapatma davası açtı.

AYM üyeleri arasında kapatma kararı için yeterli çoğunluk çıkmadı. Karar, AKP'nin son aldığı Hazine yardımının yarısının geri alınması yönünde oldu.

AKP, kapatma davası sonrasındaki ilk genel seçim olan 2011'de oylarını yüzde 46.5'ten (2007 seçimleri) 49.8'e yükseltti.

★★★

Bu ay, peşpeşe açıklanan insan hakları eylem planı ve ekonomik reformlar paketinin hemen ardından 17 Mart 2021, can çekişen demokrasi tabutunun son çivilerinin çakıldığı bir paketin unutulmaz tarihi oldu.

Önce her kesimden hak ihlallerini gündeme getirmesiyle tanınan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliği TBMM'de düşürüldü. Sadece birkaç saat sonra da HDP hakkında kapatma davası açıldığı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açıklandı.

AKP yöneticileri yakın zamana kadar parti kapatmaya karşı olduklarını kamuoyu önünde sıklıkla ifade ediyorlardı. Bu nedenle olsa gerek, iktidar partisi TBMM'nin üçüncü partisi konumundaki HDP'yi ne kadar kriminalize ederse etsin kapatma başvurusu yapmadı. Yine de bu davayı AKP'nin ya da kapatmayı yüksek sesle işaret eden MHP'nin kendisinin değil, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resen açmış olması sonucu........

© Sözcü


Get it on Google Play