We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Özel nitelikli” kişisel veriler meselesi

184 42 39
23.02.2022

Hafta başı bu köşede yayımlanan “Belediye, çalışanının ‘cinsel hayatı' ile mezhebini niye işler?” başlıklı yazımda, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nin (BŞB), çalışanlardan imzalamasını istediği “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Koruması Kanunu Kapsamında Bilgilendirme ve Muvafakatname” başlıklı metni eleştirdim.

Kahramanmaraş BŞB Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Atalay Selamet aradı, görüştük.

Cevap hakkına saygı ilkesi gereği, değerlendirmelerine yer vereceğim. Ancak bu değerlendirme, yazılı bir açıklama değil, telefon görüşmesiyle olduğu için aldığım notları paylaşacağım.

Selamet, yazıma konu metindeki “özel nitelikli kişisel veriler”in, kanunda yer aldığını, imzalatılan metne konulma sebebinin “personeli bilgilendirme amaçlı” olduğunu söyledi. Kişisel Verileri Koruma Kanunu'ndaki ilgili bölümleri aynen yazmak yerine, bu yolun tercih edildiğini belirten Selamet, özetle şöyle dedi:

“ÖZEL VERİLERLE İŞİMİZ YOK”

“Kanun gereği bizim bu bilgileri sunuyor olmamız gerekiyor. Yoksa Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak, özel nitelikli verilerle bir işimiz yok. Onları işlemiyoruz. Çalışanlardan da ırk, mezhep, cinsellik gibi konularda herhangi........

© Sözcü


Get it on Google Play