We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“O saha eskisinden daha iyi olacak”

140 77 69
15.02.2021

Çanakkale Kirazlı'da altın madenciliği ruhsatı sahibi Alamos Gold'un Türkiye'deki şirketinin sermaye arttırdığını Hafta Sonu Sözcü'de yazdım.

Doğu Biga Madencilik A.Ş'nin sermayesini 527.1 milyon TL'ye yükselttiğini, şirketin o madeni çıkarmak için sabırla beklediğini aktardım.

Sabırla. Çünkü maden sahasında on binlerce ağaç kesilmesine yönelik artan tepki ve direncin ardından, Enerji Bakanlığı, bir yılı aşkın zamandır şirketin -“temdit” denilen- ruhsat süresini uzatmıyor.

★★★

Doğu Biga Genel Müdürü Ahmet Şentürk aradı.

Konuya dair bütün yazılarımı okuduğunu belirtti. Uzun süredir bilgi vermek istediklerini paylaştı. Telefon görüşmemizde sorular yönelttim. Aldığım cevap ve notları paylaşacağım.

“AĞAÇ KESİMİ MEŞRU ÇÜNKÜ…”

Şentürk “Bütün faaliyetler uluslararası standartlara uygun yürütülüyor” diyor. Doğu Biga A.Ş, faaliyetlerini daha iyi anlatabilmek için merkezin isteğiyle yeniden yapılanmış

Madencilikte “sürdürülebilirlik”in önemini vurgulayan Şentürk, “Görevi kabul ederken buna baktım” dedi. Rio Sözleşmesi'nden, insan için üretmek zorunda olduklarından söz etti.

Kirazlı'daki saha için hazırlanan ÇED raporunda 92 uzmanın imzası olduğunu, aralarında çok değerli bağımsız bilim insanlarının bulunduğunu belirten Şentürk'e “Oradaki toprağın kelleşmiş görüntüsüyle ortaya çıkan ağaç katliamını meşru buluyor musunuz?” sorusunu yönelttim. Kendisinin “katliam” gibi bir sözcüğü kullanmayacağını ancak yapılanın “meşru” olduğunu belirterek konuyu şöyle açtı:

“Oradaki temel mesele, tedarik zincirinin ilk halkası oluşu. Doğumdan ölüme kadar bir şeylere........

© Sözcü


Get it on Google Play