We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Liman kameraları devlete ait olmalı”

274 241 29
09.08.2021

Son dönem Türkiye'de ele geçirilen kokain miktarı arttı. Muz yüklü konteynerlerde ele geçiriliyor. Geçen ay Ekvador'dan Mersin Limanı'na getirildiğinde bulunan 463 kilo kokain ile iki ayda ele geçirilen kokain miktarı 1 ton 763 kiloya ulaştı. CHP milletvekilleri Alpay Antmen ile Mahir Polat, Mersin'e muz konteynerleri içinde getirilen kokainle ilgili çalışma yaparak kamuoyuyla paylaşmıştı. Çalışmada ifade edilen kilit bir konuyu hatırlatalım:

– Muz yüklü konteynerler, limanda kameraların görmediği kör noktalara çekiliyor.

– İçindeki kokainin alınmasından sonra da hiç açılmamış gibi yeniden mühürlenerek sevk ediliyor.

(Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği, İngilizce kısaltması MIP ile de anılıyor: Yani Mersin International Port.)

★★★

MIP Genel Müdürü Johan Van Daele, “Kör nokta yok” açıklaması yaparak ekledi: “Liman sınırları içindeki her türlü operasyon, şirketimizin güvenlik birimi tarafından 559 adet kamera ile kesintisiz olarak 7/24 izlenmektedir.”

Bu vesileyle öğrendik: Ankara Gümrük Genel Müdürlüğü talebiyle 19 ilave dome kamera (kapalı yapıda, gizlemeye müsait) satın alınıp belirlenen yerlere monte edilmiş. Şirket izleyemeyecek biçimde bu kameraların tüm kontrolleri de gümrüklere verilmiş.

PERDE ARKASI KİRLİ”

CHP'li Antmen ile Polat yeni bir açıklama yaptı. Limanda “kör nokta yok” denilse de tüm bulguların, “kokain sevkiyatı perde arkasında çok büyük ve kirli ilişkilerin profesyonel biçimde kurgulandığı” izlenimi verdiğini........

© Sözcü


Get it on Google Play