We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suçlamalar, şapkadan tavşan çıkarmak gibi!

87 107 40
23.09.2021

18 Eylül Cuma günü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ hakkında bir iddianame hazırladığı haberi medyada yer aldı. İddianame Başbuğ'un 28 Ocak 2020 günü bir televizyon programında yaptığı konuşmayla ilgili. Hatırlayın: Başbuğ, 19 Eylül günü bir sosyal medya paylaşımıyla konuyu şöyle değerlendirdi: “2011'de terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanan ve yaşamından 26 ay çalınan 26. Genelkurmay Başkanı on yıl sonra da açılan iki ayrı davada, kamu görevlilerine hakaret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle suçlanmıştır!” Başbuğ'a yönelik bu iki ayrı soruşturmayı avukatı İlkay Sezer ile konuştum.

ÖNERGELERİ KİM HAZIRLADI?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ikinci iddianameyle başlayalım. Başbuğ hakkında 4 yıl hapis cezası isteniyor.

SEZER: 25 Haziran 2009 günü gece yarısı; TCK Ceza Kanunu ile “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Meclis'te görüşülürken “önergeler” veriliyor. Önergeler ile askerlerin her halükarda özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının yolu açılıyor. İlk önce bu önerge Anayasa'nın 145. maddesine aykırı. Önergeler ile aynı zamanda, sivil şahısların askeri mahkemelerde yargılanmasına da son veriliyor. Şimdi burada iki temel soru var? Birincisi, bu “önergeleri” kim hazırladı? İkincisi, bu yasa değişikliklerinin “sonuçları” ne oldu? Önergeye imza atan 6 AKP milletvekili davaya müşteki durumunda. Müştekilerin savcılığa verdiği dilekçede İlker Başbuğ'un televizyon programında şu soruyu sorduğuna yer verilmiş: “Bu iki konuyu içeren kanun teklifini (aslında önergeleri kastediyor) kim hazırladı?”

MSB YETKİLİSİ MECLİS'TEN AYRILMIŞ

-Esas soru bu: Kim hazırladı?

Askeri şahısların, özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan “önerge” çok ince, çok hesaplı hazırlanmış. Hazırlayanın bu işi çok iyi bilmesi gerekiyor. Önergeyi TBMM'de işleme koymak başka bir şey, önergeyi yazmak, hazırlamak başka bir şey. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş bu konuya açıklık getiriyor. “Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı yasa tasarısındaki o madde değişikliği, TBMM'den geçti.” Bu olması gereken doğal bir sonuç. Önergelerin Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanmış olması… Zaten, Adalet Bakanlığı'ndan İbrahim Okur da bu önergeler görüşülürken, Meclis'te. Buna karşın, Milli Savunma Bakanlığı temsilcisi TBMM'den ayrılmış. Başbuğ, televizyon........

© Sözcü


Get it on Google Play