We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kesici, 1994 seçimlerinde Erdoğan’ın rakibiydi: Çatı aday çıksaydı Erdoğan kaybederdi

172 70 38
25.09.2021

Dün, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici'nin ekonomi tespitlerini okudunuz. Peki… Kesici, Cumhurbaşkanlığı seçimleri noktasında ne düşünüyor? Yılların deneyimi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın da 27 yıl önce rakibi olmuş bir isim… İlhan Kesici net konuştu:

“Cumhurbaşkanı adayı tartışmasına girmek çok erken ve yanlış. Bu tartışmayı iktidar kanadı alevlendiriyor. Millet İttifakı'nın iki büyük partisinin genel başkanı çeşitli münasebetlerle günü geldiği zaman (diğer katılması beklenen partilerle) baş başa karar verileceğini söylüyorlar. Bunun çatı adayla olacağı dile getiriliyor. Türk toplumsal hayatında çok sevdiğim bir cümle var: Baş başa bağlı baş meşverete bağlıdır.

Peki 27 yıl önce ne yaşanmıştı.

O günleri Kesici'den dinleyelim:

“Bizzat yaşadığım tecrübeyi anlatacağım. Bir ucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan olan diğer ucu İlhan Kesici olan bir örnek vereceğim: 1994 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Seçimleri… Cumhurbaşkanı o zaman yüzde 25 oy aldı ve büyükşehir belediye başkanı oldu. Ben yüzde 22.14 oy aldım. Ama her parti kendi adayını çıkardı. Bugünkü Cumhur İttifakı yani Refah-MHP 27.1, merkez sağ yani ANAP-DYP yüzde 37.6, merkez sol yani SHP-DSP-CHP yüzde 34 oy aldı. Tek tek aday çıkarılmasaydı, merkez sağ veya merkez sol kazanırdı. Erdoğan üçüncü olurdu. Bizzat yaşadım. Türkiye bundan bir ders çıkarmalıydı. 2018'de çatı aday olmadı........

© Sözcü


Get it on Google Play