We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cinayeti kör bir kayıkçı gördü…

187 116 73
15.09.2021

Tarih 30 Ocak 2018… Bir fotoğraf karesi ve video gözümün önünden gitmiyor… İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu'nu müritleri “türbe” ziyareti yapar gibi camın arkasından şeyhlerini ziyaret ediyor… Bir görevli ise o anları canlı yayında cemaatin diğer üyelerine aktarıyor… Canlı yayın yapan kişinin, “Şu anda binlerce bayan geldi, görüş yaptı. Şimdi erkekler görüş yapıyor. Sultanımızın sağlığı yerinde olduğu sürece öğle namazına peşine görüş oluyor” dediği görülüyor.

Bu görüntü üç yıl önce medyada yer almıştı…

1923'te Cumhuriyet'i ilan eden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları 30 Kasım 1925 tarihinde de “Tekke, zaviye ve türbelerin kapatılması” kararına imza atmıştı… Ancak… 2018'de, kapatıldıktan 93 yıl sonra, tarikatın lideri “Sultan”, camın arkasında ve müritleri de sultanları için dua ediyor!

Bu görüntüleri tekrar tekrar izlememe neden olansa, Odatv Haber Müdürü Fethi Yılmaz'ın “Katli Vacip/Kırmızı Kedi Yayınevi” kitabı… Bir solukta okudum kitabı! 1960'lar, 80'ler ve 2000'ler… Altı olayın izini süren Fethi Yılmaz, “tarikat ve cemaat” içinde işlenen cinayetlerin hem de devlet eliyle nasıl kapatıldığını belgeleriyle anlatmış!

Hasan ve Fatma Ünal çiftinin oğlu Hasan Ali Ünal… 1966 yılında İzmir İmam Hatip Lisesi'nden, 1970 yılında da Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun oldu. 1 Haziran 1967 tarihinde İzmir'de memuriyete başlayan Ünal, görev yaptığı yerlerde adından sıkça söz ettiriyordu. Cemaat örgütlenmelerinin, dini kendi........

© Sözcü


Get it on Google Play