We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Amerika, Türkiye’nin PKK’yla yeniden masaya oturması için bastırıyor!

136 93 0
01.10.2019

✔ 16 Eylül 2019… ABD'nin etkin olduğu ‘Kriz Grubu' “PKK'yla masaya oturun” dedi

✔ 25 Eylül 2019… ABD'nin etkin olduğu ‘Barış Enstitüsü' de “Masaya oturun” çağrısı yaptı

✔ Mesud Barzani, 30 Ekim'deki Cenevre görüşmeleri öncesi yandaşlarını harekete geçirdi

✔ ‘Federal Suriye Cumhuriyeti” kurulması için harekete geçen ekip Erbil'den yönetiliyor

Suriye Çalışma Grubu'nun amacı Türkiye ile PKK'yı masaya oturtmak ve YPG'nin elini rahatlatmak…

1 – 5 gün önce… ABD kongresi himayesinde çalışmalar yapan düşünce kuruluşu Barış Enstitüsü (Institue of Peace) tarafından ‘Syria Study Group' (Suriye Çalışma Grubu) adıyla Suriye'ye ilişkin bir rapor yayımlandı. Raporda, Fırat'ın doğusuyla ilgili çarpıcı tespitlerin yanı sıra ABD'nin ne yapması gerektiğine dair ‘öneriler' var!

Tespitlerden öne çıkan şu cümleleri okuyalım:

“… Fırat'ın doğusuna, Türkiye tarafından yapılacak bir saldırı Suriye'de, Amerika'nın hedeflerinde büyük bir gerileme ve ABD-Türkiye ilişkileri için yeni bir kriz getirecektir.”

Yani… Türkiye'nin olası bir operasyonu sonrasında PKK/YPG'nin kayıp yaşayacağı ve ABD'nin planlarının bozulacağına dikkat çekiliyor.

“GÜVENLİ BÖLGEDE İKNA…”

Suriye Çalışma Grubu'nun, ABD'ye önerileriyse çok net! Türkiye'nin 2010'lara ‘Açılım' sürecine dönmesini istiyor. Nasıl mı? Okuyalım: “… Türkiye'nin meşru güvenlik endişeleri giderilmeli. Güvenli bölge konusunda anlaşmaya varma çabaları devam etmeli.” Raporda, Türkiye ile Suriye Demokratik Güçleri (YPG) arasındaki‘buzların' nasıl eriyeceği de şu cümleyle anlatılmış: “ABD, Türkiye ile PKK arasındaki barış müzakerelerinin yeniden başlatılmasını teşvik etmelidir.”

BASKI NE ZAMAN BAŞLADI?

Bir farkı var mı? Hemen yanıt verelim…

16 Eylül'de yine Amerika'nın etkisindeki Uluslararası Kriz Grubu'nun çağrısını hatırlatalım: Kriz Grubu'nun Irak, Suriye ve Lübnan proje........

© Sözcü