We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’yi kozmetik adım atmakla eleştiren iktidar gerçek adım atabilmeli!

62 26 0
12.09.2019

✔ Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Ortak devriye dışında atıldığı söylenen adımlar kozmetik” dedi

✔ AKP'li Bülent Arınç, 9 yıl önce FETÖ'nün ‘Kozmik Oda' operasyonuna ‘Kozmetik Oda' demişti

✔ Kılıçdaroğlu da “Kozmetik oda diyerek olayı karikatürize etmiyor musunuz?” diye eleştirmişti

✔ Bugün, ABD, FETÖ, YPG ve adalet konusunda ‘kozmetiğe-makyaja' değil gerçeğe ihtiyaç var

1 – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önceki gün “İkinci bir Menbiç olmaması için uyarılar yaptık. Şu anda ortak devriyeler var evet, ama bunun dışında atılan adımlar ya da atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır” dedi. Çavuşoğlu'nun siyasete yeni bir ‘terim' kazandırdığı söylendi.…Doğru mu? Değil. İlk önce kozmetik kelimesinin kelime anlamına bakalım:

“… Kozmetik kavramı Türkçe'ye Fransızca'dan geçmiş. Kökeni Yunanca kozmos (düzen veya güzelleştirme, çeki düzen verme) kavramına dayanır. Bu kökten Yunanca kosmein (güzelleştirmek, çeki düzen vermek) fiili ve kosmetikos kavramı türemiş… Yani… Bir kimseyi daha çekici hale getirmek ya da görünüm sorunlarını gidermek için kullanılan ürünleri, uygulanan bakım ve tedavileri kapsayan bir kavram. Kozmetiğin bir alt alanı olan makyaj, ruj, maskara ve fondöten gibi yüzü ve çevresini güzelleştirmek veya farklı bir görünüm vermek için uygulanan kozmetik ürünleri ve işlemleri kapsar.”

YARGI REFORMU DA KOZMETİK Mİ?

Dışişleri Bakanı'nın bu tespiti aslında doğru ancak geç kalınmış! Çünkü, ‘müttefik' olduğunu iddia eden ABD'nin 1990'lardan bu yana “PKK'yı güzelleştirmek, çeki düzen vermek” istediğinin herkes farkında!…Ya da… 2010 referandumuyla ‘kozmetik anayasa'nın mimarı olan Fetullahçıların arkasında olduklarını da en iyi iktidar yetkilileri biliyor. Bugün yapılmak istenen ‘Yargı Reformu' konusunda da atılan adımların ‘makyaj ya da görünüm sorunlarını........

© Sözcü