We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’nin on binlerce silahı Irak’ta kayboldu, YPG’ye verdiği silahları nasıl alacak?

147 81 0
19.10.2019

✔ Türkiye ile ABD, PKK/YPG'nin elindeki ağır silahların toplanacağı konusunda anlaştı
✔ Ancak… 2007'de Pentagon'a sunulan rapora göre, Irak'ta 360 bin silah kaybolmuştu
✔ 2017'de, Pentagon bilgilerine göre ABD silahları IŞİD ve terörist gruplara sızdırılmıştı
✔ Şimdi… YPG'ye binlerce TIR silah gönderen ABD bunları örgütün elinden nasıl alacak?

ABD, YPG'ye binlerce TIR içinde ağır silah ve malzeme göndermişti.

1 – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek için Ankara'ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasındaki toplantı 4 saat 20 dakika sürdü. Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin görüşmelerin ardından kamuoyuyla 13 madde paylaşıldı. İki ülke de 120 saatlik bir bekleme sürecine girdi. Ancak… Ortak açıklamadaki 9'uncu madde çok önemli. Okuyalım: “… Her iki taraf Türkiye'nin, YPG (PKK) ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır…” Yani…ABD, PKK/YPG'den verdiği ağır silahları alacak vs…Alabilir mi? Alır!

Peki sonrasında o silahlar ne olur? Kaybolur! Neden mi? Anlatalım:

ABD'NİN SİLAHLARI PKK'DA MI?

Tarih 30 Mayıs 2017…Uluslararası Af Örgütü'nün Bilgi Edinme Hakkı kapsamında yaptığı başvurular sonucu elde ettiği ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) gizliliği kaldırılmış denetim raporuna göre… ABD ordusu, Irak ve Kuveyt'te değeri 1 milyar doları aşan silah ve diğer askeri malzemelerin izlenebilirlik ve denetlenebilirlik kıstaslarına göre etkin takibini yapmakta yetersiz kaldı.

SİLAHLI GRUPLARA SIZDIRILDI

Uluslararası Af Örgütü Silah Kontrol ve İnsan Hakları Araştırmacısı Patrick Wilcken konuya ilişkin açıklamasında şu bilgileri verdi: “Söz konusu rapor, ABD silahlarının, IŞİD de dahil........

© Sözcü