We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Ekonomi cinnet geçiriyor halk zekata muhtaç halde’

123 96 137
24.09.2021

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 14 Eylül'de işçilerle buluştu. Erdoğan, Beştepe'deki buluşmada, iktidarları döneminde asgari ücretin 16 kata yakın arttığını söyledi, “Fevkalade yükselişi emekli maaşlarında görmek mümkündür. 27 kat artan emekli maaşları vardır” ifadelerini kullandı. CHP İstanbul Milletvekili ve ekonomist İlhan Kesici bu rakamlara itiraz etti. Nasıl mı? Kesici şu tespitle başladı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hesaplarına bakılırsa Türkiye başka bir galakside yaşıyor. Eski Anadolu tabiriyle, her işimiz düzene girmiş de vakit hacca gitme vakti! Oysa durum şu: Çarşıya, pazara, markete çıktığımız zaman görünen durum zekata muhtaçlığımızdır.” O zaman rakamlar eşliğinde yolculuğumuz başlasın.

19 YILDA MAAŞLAR ERİDİ

“Cumhurbaşkanı Erdoğan 14 Eylül'de insanlarımızın geçimlerini ne kadar iyileştiğini anlattı. 2002'de brüt asgari ücret 250 liraydı şimdi brüt 3557 lira. Yani ‘Asgari ücretlinin durumunu 15 kat düzelttik' dedi. Emeklilerde de rakam vermedi ama 27 kat düzeldiğini söyledi. Bu mukayeseler yapılırken durmadan aşınan Türk Lirası üzerinden yapılmaz. Mukayeseler altın ya da döviz üzerinden yapılır. Altın üzerinden hesaplayalım: 2002'de 250 lira alan asgari ücretli 25 lira olan çeyrek altından 10 tane alıyordu. 2021'de 3357 lira alan asgari ücreti 811 lira olan çeyrek altından 4 tane alabiliyor. Yani 19 yılda 6 çeyrek altın erimiş gitmiş. Yine en düşük emekli maaşı 2002'de 257 lira ve emekli 10 çeyrek altın alıyor. 2021'de en düşük emekli maaşı 2420 lira ve 3 tane çeyrek altın alıyor. Yani 19 yılda 7 çeyrek altın (asgari ücretli 4, emekli 3 altın alıyor) erimiş.”

“SANKİ BAŞKA GALAKSİDE YAŞIYOR”
CHP Milletvekili İlhan Kesici, Aytunç Erkin'in sorularını yanıtladı. “Erdoğan'ın hesaplarına bakılırsa Türkiye başka bir galakside yaşıyor” dedi.

GÖKYÜZÜNDEN İNSİN

“Cumhurbaşkanı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileriyle, makroekonomi rakamlarıyla gökyüzünde konuşuyor. Bu doğru değil. Yeryüzüne inip mikroekonomi rakamlarına baksınlar. Yani çarşıda, pazarda, marketteki verilere baksınlar. İnsanlar geçmişte yaşamıyor. Bugün iyi yaşamak yarın da daha iyi yaşamak........

© Sözcü


Get it on Google Play