We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yaban atları

9 0 0
15.10.2018

44 bin yıllık bir zaman dilimine yayılmış 3 bin at fosilini inceleyen bilim insanları, 12 bin yıl önce başalayan ılıman iklim döneminin başlangıcında yaban atlarının sayılarında ciddi bir düşüş olduğunu belirlemişler. Küresel ısınmanın yarattığı sonuçlarladan daha çok, bugün insan eliyle hızlandırılmış iklim değişikliklerinin canlılar üzerinde yarattığı sonuçlar daha ağır.
İklimin değişmesi, çayır hayvanları olan tüylü mamutlar,kılıç dişli kaplanlar ile yaban atlarını akibetlerini etkilemiş. Asırlar önce Ilıman iklimin belirmesi ile tabanı yosun kaplı ormanlar ortaya çıkmış ve bazı türlerin yaşamlarını sürdürmelerini sağlarken bazılarının da yok olmalarına ortam hazırlamış.

Norveç Tromso Üniversitesi’nden doğa bilimcisi Pete Heintzman,Pleistosen Dönemi sonunda başlayan küresel ısınma popülasyon boyutlarında büyük küçülmeye yol açmış.
“Uzağı yakınlaştıran attır.” Kırgız atasözü, “Atına bakan ardına bakmaz.” Uygur atasözü,

M.Ö.8000 yıllarında binek hayvanı olarak evcilleştirilen atlar, insanların ve ülkelerin hayatında özel bir yere sahip olmuşlardır. Herkese Bilim Teknoloji dergisi 14 Eylül 2018 sayısında bu konuda çıkan bilgiler hepimizi aydınlatmakta.Türkiye ve Dünya’da atlar konusunda yaptığım........

© Sonsöz