We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Söz yorgunu toplum!

7 0 0
31.01.2019

Konuşmayı seven toplumuzda yaşanan “dedi ki, demiş ki” söylemleri ile başlayan atışmalar, kapışmalar v e ardından gelen kin nefret, kavga ve kutuplara ayrılan toplulukta hzursuzluk ve karamsarlıklar yayılarak umut kapılarına kilit vurmakta.
Söz vurgunu ve söz yorgunu bir toplum ortaya çıkmakta. Sohbetleri yerini alan ağır söz atışmaları ile yaralı kalpler çoğalmakta,yorgun, kırgın, dağınık,umutsuz bir toplum ortaya çıkmakta.
“Yüz dinle, bin düşün, bir tek söz söyle,
Sözünden bilinir irfân demişler.”
(Mir’âti )
“Aşağı mahallede bir yalan sözyledim, yukarı mahallede ben de inandım” derler. Yalan dünyayı yalanlar ve yılanlar kaplayınca bireyi ve toplumu kırgınlıklar ve yorgunluklar sarmakta. Ünlü yazar J.B. BURY ‘nin “Fikir ve Söz Hürriyeti” eseri okunarak ilham alınmalıdır.
Her zaman, her olayda ve her konuda söylenen yanlış, anlamsız, duyarsız ve yaralayıcı sözlerin acı etkileri bireyi ve toplumu etkileyerek ülkenin birlik ve bütünlüğüne de olumsuz katkılar vermekte. “Huzur arıyorum!” diyen insanlar çoğalmakta.Sokakta, salonda, okulda, konferansta, siyasi toplantılarda, TV söyleşilerinde yaratılan gereksiz ve yersiz bağırıp,........

© Sonsöz