We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şair, yazar Abbas Sayar anılıyor

8 0 0
18.03.2019

Yozgat’ta 21 Mart 1923 yılında doğan ve lise öğrenimi sonunda edebiyat fakültesine devam eden Abbas Sayar, önce İstanbul’da ve daha sonra da Yozgat’ta matbaacılık ve gazetecilik yaptı.

zengin Gönlü ve akıcı kalemiyle şiirler yazarak edebibyat dünyasına giren Abbas Sayar, ilk romanı “YILKI ATI”nı yazdı. Yerel dili, gelenekleri,görenekleri ,çevreyi, insanı, hayatı büyük bir ustalıkla harmanlayan yazarın bu eseri büyük ilgi ve hayacanla karşılandı ,TRT başarı ödülüne layık görüldü ve bu eser kısa sürede tükendi.Esere ilgi arttı ve unutulmadı.

TRT ,Abbas Sayar ve Yılkı Atı”nı belgesel yapmak üzere Yozgat’a geldi.1974 yılında Yozgat’ta yapılan belgesel çekiminde, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve halk eğitimi başkanı aynı zamanda Kültür Müdür vekili olarak bende görev aldım. TRT yapımcısı Ünal Küpeli ile birlikte Abbas Sayar, zamanın Yozgat Belediye Başkanı Cevdet Dündar ve ben birlikte çekimlerde görevlerimizi heyecanla,hevesle ve büyük bir ilgiyle yerine getirdik.

Abbas Sayar’ın ünlü şiiri “Memet’in Ölümü” bir senaryo dahilinde yozgat yakınlarında çekimi yapıldı. Bu şiiri çok güzel içli, yanık, dokunaklı ve etkili sesiyle Cevdet Dündar seslendirdi:

“Dağ yolu/Mazısı yolcusu inim inim inleyen bir kağnı/Hasta delikanlı/Ciğerleri tutuşmuş ana/Dağ yolu/Rüzgar esiyor........

© Sonsöz