We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

19 Mayıs'ın 100. Yılında öncü kadınlar

2 0 0
05.04.2019

“…Mustafa Kemâl, ölümsüz kahraman,
Sen Samsun’a ayak bastığın an,
Al bir bayrak gibi açılıp rüzgarınla, Dalgalandı vatan.” Özker Yaşın

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Meşalesini yakmak ve Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a “ilk adım” attığı 19 Mayıs 1919 gününün bu sene 100.yılı büyük bir heyecanla yıl boyu kutlanacak.

Bu nedenle Samsun,” 2019 yılında Türkiye’nin ve dünyanın izleyeceği, odaklanacağı ve hayranlık duyacağı bir şehir olarak bu milli hareketin 100. yılını kutluyor.”

Samsun Valiliği bu yılki büyük organizasyonun ruhunu şöyle açıklıyor; “Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. Yıl Kutlama Projesi” bu büyük tarihi mirası gelecek nesillere aktaracak ve şehrin gelecek 100 yıllarına yönelik ilk kıvılcımı 19 Mayıs 1919 ruhuyla ateşleyecektir. Ülkemizin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda yürüttüğü çalışmalara ilham kaynağı olmak ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Doğum Günüm” dediği 19 Mayıs 1919‘un 100. yılını her Türk’ün zihninde Samsun’la özdeşleştirmektir. Böyle önemli bir olayın 100. Yılında yer alma fırsatı her Türk vatandaşının hayatında bir kez yaşayabileceği bir iftihar vesilesidir.”

Bu kapsamda Samsun Valiliği “100.Yılda Yüz Güldüren Kadınlar” sloganıyla , Safiye Ali, Sabiha Gökçen, Leyla Gencer, Halide Edip Adıvar, Bedia Muvahhit, Afet İnan, Jülide Gilizar, Gülten Akın, Suna Kan, Nermin Abadan Unat, Kerime Nadir, Nezihe Muhittin, Behice Boran, Afife Jale, Betül Mardin, Türkan Akyol,Tansu Çiller, Filiz Dinçmen,Türkan Saylan, Nermin Çiftçi,Tülay Tuğcu, Lale Aytaman,Yaşar Seyman, Av.Sema Aksoy, Çiğdem Kağıtçıbaşı, Saadet Özkan, gibi Cumhuriyet tarihine damgasını vurmuş ve ilkleri........

© Sonsöz